Yeni satın almak istedikleri araç için kredi desteği almak isteyen kişilerin ilk tercihleri taşıt kredisi kullanmak olmaktadır. Araba markaları tarafından sıfır faizli araç kredisi kullandırılırken hem kredi vadesinin son derece kısa olması hem de düşük tutarlı olması bu kredileri nakit birikimi olmayan kişilerin zorlanmalarına neden olmaktadır.

Taşıt kredisi başvurusu için kişilerin belirli şartlara sahip olmaları gerekir. Taşıt kredisi şartları hem araca bağlı şartlar hem de kredi kullanmak isteyen kişiye yönelik şartlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları, aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmaları ve yeterli seviyede kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir.

Kredi notu ortalaması kredi onayı alınması konusunda çok önemlidir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi onayı alması daha kolay olur. Sıfır araç kredisi başvurusu için bankaların aradıkları şartlar daha kolay olurken ikinci el taşıt kredisi paketlerinde ise şartlar daha ağırdır. Çünkü ikinci el taşıt kredilerinde kişinin kredi notu ortalamasının daha yüksek olması yine aracın belirli bir model yılı olması aranılır. Genelde uygulanan ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı 5 yıldır.