Araba satın almak isteyen kişilere bankalar kredi desteği vermekte olup taşıt kredisi paketleri sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere 2 farklı kategoride incelenmektedir. Kullanılan taşıt kredilerinde vade sınırlaması uygulanmakta olup Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından uygulamaya geçirilen yeni düzenleme ile beraber artık 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına izin verilmektedir.

Yani eskiden kullandırılan 60 ay vadeli taşıt kredisi kullandırımı ne yazık ki artık mümkün değildir. Bu nedenle bankalar taşıt kredisinde 60 ay vade yapamamakta olup sadece 48 ay vadeli araç kredisi başvurularını kabul edebilmektedir. Yine buna ek olarak ikinci el araç kredisi başvurularında yaş sınırı uygulanmakta olup belirli bir yaşın üstünde olan araçlara ne yazık ki kredi kullanım izni verilmemektedir. Her bankanın uyguladığı yaş sınırı farklı olup araç kredisinde yaş sınırı ortalaması genelde 5 yaştır. Yani 2016 yılında taşıt kredisi başvurusunda bulunmak isteyen bir kişinin satın alabileceği ikinci el araç en fazla 2011 model olabilir.

Bazı bankalarda bu sınır daha esnek olup Garanti Bankası ikinci el yaş sınırı 10 yıldır. Bu sayede 2006 model alımlarına kadar ikinci el taşıt kredisi başvurusu kabul edilen Garanti Bankası en yüksek yaş sınırı uygulayan banka olarak ta dikkat çekmektedir. Ancak Garanti Bankası da en fazla 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına onay verebilmekte olup 60 ay vadeli taşıt kredisi başvuruları ne yazık ki kabul edilememektedir.