Kredi kullanarak araç satın almak isteyen kişilere bankalar farklı pek çok taşıt kredisi seçeneği sunarken aynı zamanda bazı araç firmaları da kendi finansman sistemleri üzerinden kredi desteği sağlamaktadır. Ancak taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli şartları taşımaları gerekir. Peki, taşıt kredisi şartları nelerdir?

  • Taşıt kredisi başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları zorunludur. Reşit olmayan kişilerin kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.
  • Aylık düzenli gelir belgesi sunamayan kişilere bankalar borcun ödenmesi konusunda sıkıntıya düşüleceği nedeni ile kredi kullandırmaz. Bu nedenle çalışmayana taşıt kredisi verilmesi söz konusu olamaz.
  • Taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin kredi geri ödemesini karşılayacak aylık gelir beyan etmesi gerekir. Örneğin aylık ödemesi bin lira olan bir taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık gelirinin en az 2 bin lira olması zorunludur. Aksi durumda kişinin taşıt kredisi başvurusu banka tarafından reddedilir.
  • İkinci el taşıt kredisi başvurularında ise bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber uygulanan bir yaş sınırı bulunmaktadır. Çoğu banka 5 yaştan daha büyük olan araçlara konut kredisi onayı vermez. Örneğin 2016 yılında taşıt kredisi kullanmak isteyen bir kişi en fazla 2011 model araçlar için taşıt kredisi kullanabilir.