Hayallerinizi süsleyen arabayı satın almak ya da eski aracınızı değiştirmek için yeterli nakit para birikimine sahip olmayan kişiler için bankalar taşıt kredisi paketlerini kullanıma sunmaktadır. Taşıt kredisi kampanyaları ile daha uygun koşullarda araç sahibi olmanız sağlanırken aynı zamanda bu destekler ile otomotiv sektörünün satış rakamlarının da desteklenmesi amaçlanır.

Her bankanın taşıt kredisi faiz oranları ve kredi onay sürecinde aradığı taşıt kredisi şartları değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar çok daha kolay bir şekilde taşıt kredisi onayı verirken bir bankanın onayladığı kredi başvurusunu bir başka banka taşıt kredisi başvuru reddi ile sonuçlandırabilir. Burada önemli olan kişinin kendi koşullarını bilerek bu koşullara en uygun olan bankaya araç kredisi başvurusunda bulunmasıdır.

Güncel araç kredisi faiz oranları bankaların kendi internet siteleri üzerinden duyurulmakta olup araç kredisi karşılaştırma siteleri üzerinden bu hesaplamayı kendinizin yapması da mümkündür. Bu siteler farklı bankaların araç kredisi tekliflerini tek bir sayfa üzerinden görmenizi sağladığı için daha kolay bir karşılaştırma yapılmasını mümkün kılmaktadır. Taşıt kredisi şartları ise satın alacağınız araca bağlı olarak değişmektedir.

Ancak tüm bankaların aradıkları ortak şartlarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki araç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması ve aylık belgelenebilir düzenli bir işinin bulunmasıdır. Buna ek olarak kişi en az 3 ya da 6 aydır aynı iş yerinde kesintisiz çalışmalıdır. Bu şartları taşıyan kişiler sıfır araç kredisi ya da ikinci el araç kredisi için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.