Taşıt kredisi kullanan kişilerin en çok korktukları konulardan biri de kredilerini ödeyemedikleri durumlarda araçlarının ellerinden alınmasıdır. Peki, taşıt kredisi ödenmezse ne olur?

Araç Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borcun ödenmemesi durumunda kişinin karşılaşacağı yaptırımlar kullandığı kredi paketinde imzaladığı kredi sözleşmesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin araç rehni karşılığı kredi kullanan kişilerin borçlarını ödememeleri durumunda bankanın başka hiçbir işlem yapmadan araçlarını satma hakkı bulunurken aracın ruhsatına rehin konulmayan kredilerde ise yürütülecek olan protokol daha farklıdır.

Kredili Araç Satışı 

Araç kredisini ödeyemeyen kişilerin çıkış yolu olarak gördükleri bir diğer yöntemde kişinin aracını satarak borcunu ödemeye çalışmasıdır. Ancak yine aracın ruhsatına banka rehin koyduysa bu işlemde de sorunlar yaşanmaktadır. Rehinli araç satışı yasal olarak yasak olmamakla beraber aracı alan kişi için bazı riskler bulunmaktadır.

Çünkü rehinli araç demek rehin konusu olan borcun ödenmemesi durumunda bankanın aracı hiçbir onay almadan satma hakkına sahip olması demektir. Yani kredili araç satışı için risk üzerinde ipotek bulunan aracı satın alan kişiye aittir. Ancak araç satışı için ödenen paranın bir kısım tutarı ile bu borcun kapatılarak rehin kaldırma yazısı alınması durumunda bu aracın satın alınmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.