Her türlü taşıt alımı için kullanılan kredilere taşıt kredisi ya da araç kredisi ismi verilmektedir. Bankaların kullandırmış olduğu araç kredileri sıfır araç kredileri ve ikinci el araç kredileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sıfır araç satın almak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen kredi paketlerinde hem araç kredisi faiz oranları çok daha düşük seviyelerde tutulmakta hem de kredi onayı çok daha kolay bir şekilde verilmektedir.

İkinci el taşıt kredisi için uygulanan faiz oranları ise bir iki puan daha yüksek tutulmakta olup yine ikinci el araç kredisi yaş sınırı uygulanmaktadır. Burada yaş sınırının amacı bankanın borcu tahsil edememesi durumunda kolaylıkla satabileceği bir araca rehin koyma isteğidir. İkinci el araç kredisi yaş sınırı olarak bankalar farklı sınırlar uygulamakla beraber genelde 5 yaş sınırı bulunmaktadır. Ancak Garanti Bankası ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı için en uzun yaş sınırı olan 10 yaş sınırı uygulamaktadır. Yani 2016 yılında araç kredisi kullanmak isteyen kişiler 2006 model araçlar için de kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Sıfır araç kredisi başvurusu için satın alınacak araca ait proforma fatura, kredi kullanacak kişinin aylık gelir belgesi ve kimliği ile başvuruda bulunması yeterli olacaktır. Kişinin kredi notu yüksek olursa kredi onayı alması çok daha kolay olur. İkinci el araç kredisi için başvuruda bu belgelere ek olarak noter onaylı satış sözleşmesi istenmekte olup kredi onayı ve kişinin aylık geliri kredi onayı alınması hususunda önemli olan kriterlerdir.