Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

Borsa Ne İşe Yarar?

Taşıt kredileri genel anlamda sıfır taşıt kredisi ve ikinci el taşıt kredisi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bankalar sıfır taşıt kredisi başvurusu formunu dolduran müşterilerine daha kolay kredi onayı vermekte olup ikinci el taşıt kredisi onayı konusunda ise aracın yaşı ve kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalaması etkilidir. Bankalar çoğu zaman aracın ruhsatına rehin koyduğu için taşıt kredisi onayını kolay vermekle beraber bazı zaman ise kredi başvurusunu reddedebilmektedir. Peki, taşıt kredisi neden onaylanmaz?

Taşıt kredisi başvurusunun reddedilmesinin en önemli nedenlerinden biri kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalamasının düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olanların kredi kullanmaları çok zordur. Buna ek olarak kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi başvurusu reddedilebilir. Bunun nedenlerinden ilki kredi başvurusunda bulunan kişinin belgelenebilir aylık gelirinin ödemesi gereken kredi taksit tutarının yarısından az olmasıdır.

Taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin belgelenebilir aylık geliri 2 bin lira ise kullanabileceği taşıt kredisi aylık ödeme tutarının bin lirayı kesinlikle aşmaması gerekir. Bu sınırın aşılması durumunda kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun yinede kredi kullanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı bulunmakta olup bu yaş sınırının aşılması durumunda banka kredi kullanmak isteyen kişi tüm kriterleri karşılamasına rağmen yine de kredi onayı alamaz. 2. el taşıt kredisi yaş sınırı çoğu bankada 5 yaş ile sınırlanmakla beraber en uzun yaş sınırını uygulayan banka Garanti Bankası ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı olan 10 yaştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kolay Kredi Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.