Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi almak için belirli koşulları sağlamanız gerekir. Bankaların hemen hemen tümü taşıt kredisi vermektedir. Hatta bankaların çoğu hem sıfır kilometre araçlar hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi vermektedirler. 

Otomobil, motor ve ihtiyacımıza göre çeşitli taşıtlar günümüzde olmazsa olmaz araçlardır. Bir yerden başka bir yere kolay ve hızlı şekilde gidebilmek, istediğimiz her yere taksi, dolmuş, otobüs ve benzeri araçlara gerek kalmadan kendi aracımızla gidebilmek çok daha iyidir. Bu nedenle hemen hemen herkes sigortalı bir işte çalışmaya başladıktan sonra öncelikle bir taşıt almak ister. Bunun yolu da taşıt kredisi almaktan geçer.

Taşıt Kredisi Alma Koşulları

Taşıt kredisi almak için bir banka bulmadan önce hangi taşıtı istediğinize karar vermeniz gerekir. Öncelikle ikinci el bir taşıt mı yoksa sıfır kilometre bir taşıt mı istediğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca taşıt için ayırmanız gereken peşinat da önem taşımaktadır. Çünkü bankaların hiçbiri size taşıt için yüzde 100 kredi vermez. Yani sizin öncelikle cebinizde bir miktar para bulundurmanız şarttır.

Bankalar taşıt kredisini yüze 100 oranında vermez. Eğer alacağınız taşıtın fiyatı 50 bin TL’nin altındaysa bu durumda banka size bu tutarın yüzde 75’i kadar kredi verecektir. Ancak almak istediğiniz taşıtın fiyatı 50 bin TL’nin üstünde ise bu durumda banka size taşıtım fiyatının 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 75 oranında ve 50 bin TL’nin üstünde olan kısmı için yüzde 50 oranında kredi verecektir. Örneğin, 80 bin TL’lik bir taşıt aldığınızda bu fiyatın 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için 37,5 bin TL ve 50 bin TL’nin üstünde olan 30 bin TL’lik kısım için 15 bin TL kredi alırsınız. Bu durumda alabildiğiniz kredi tutarı 52,5 bin TL olacaktır. Bu durumda 27,5 bin TL’yi cebinizden vermeniz gerekecektir.

Taşıt Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Taşıt kredisi almaya karar verdiğinizde bilmeniz gereken unsurlar vardır. Öncelikle bankalar müşterinin riskli kategoriye girmemesini ve istihbaratta olumsuzluk olmamasını şart koşmaktadırlar. Gelirinizi belgeleyebilmeniz şarttır. Ayrıca taşıt kredisinin geri ödeme taksit tutarlarının ev halkının gelirinin yarısını geçmemesi gerekir. Bazı bankalar taşıt kredisi alan müşterilerinden geri ödeme süresi boyunca geçerli olacak bir hayat sigortası yaptırmasını istemektedirler.

Taşıt kredisi alacaksanız alacağınız taşıt sıfır kilometre de olsa ikinci el de olsa taşıtınıza kasko sigortası ve kendinize ferdî kaza sigortası yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Satın aldığınız taşıta, kredi çektiğiniz banka tarafından iptoek konulduğunu da zaten bilmeniz gerekmektedir. Hiçbir banka, taşıtınıza rehin koymadan size taşıt kredisi vermez.

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Taşıt kredisi almak için bankaların istediği belgeler nüfus cüzdanınız, maaş bordronuz ya da gelir belgeniz, taşıtın fiyatını gösteren fatura ya da noter satış sözleşmesidir. Eğer maaş aldığınız bankadan kredi çekiyorsanız gelir belgesi ibraz etmeniz gerekmez.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.