Taşıt Kredisi Mi Uygun İhtiyaç Kredisi Mi [ 2018 ] ?

Taşıt Kredisi Mi Uygun İhtiyaç Kredisi Mi [ 2018 ] ?

Yeni bir araba satın almak isteyen ancak yeteri kadar nakit para birikimi bulunmayan kişilere bankalar kredi desteği sağlamaktadır. Araç kredisi kullanarak araba satın almak isteyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biride ” taşıt kredisi mi uygun ihtiyaç kredisi mi ?” sorusudur.

Taşıt Kredisi İle İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark Nedir ? 

Taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki en önemli fark kullanım amaçlarıdır. İhtiyaç kredisi her türlü nakit ihtiyacı için kullanılabilen krediler olarak öne çıkarken taşıt kredisi paketleri sadece taşıt alımlarının finansa edilmesi amacı ile kullandırılmaktadır. İhtiyaç kredisi vadesi için yasal düzenleme yapılmadan önce bu iki kredi arasında vade farkı da bulunmaktaydı.

Ancak ihtiyaç kredisinde en uzun vade sınırının 48 aya çekilmesi ile beraber artık 48 ay vadeli taşıt kredisi kullandırıldığı için bu iki kredinin vade süresi aynı seviyeye taşındı. Bu nedenle pek çok kişi 60 ay vadeli taşıt kredisi kullandırılmasını bekliyor.

Taşıt kredisi faiz oranları ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha düşüktür. Örneğin 48 ay vadeli 20 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin ayılk ödemesi 586 lira olurken aynı tutarlı taşıt kredisi ödemesi ise 565 lira olmaktadır. 48 ay vadeli kredi kullanıldığı takdirde ödenen fazla fark ise bin lira civarında olmaktadır.

Ancak çoğu bankanın kredi kullandırım esnasında rehinli taşıt kredisi şartı koşması hem kredi kullanırken ruhsata rehin koyma ücreti alınması hem de kredi bittiğinde ruhsattan rehin kaldırma yazısı ücreti almaları gibi ek giderlere neden olduğu için bazı durumlarda ihtiyaç kredisi kullanılması çok daha avantajldırı. Bu nedenle taşıt kredisi başvuru formu doldurmadan farklı bankalardan ihtiyaç kredisi teklifleri almanız sizin için en uygun olan kredi paketini belirlemeniz konusunda yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ