Konut kredisi paketlerinde olduğu gibi taşıt kredisi paketlerinde de kredi kullanılan taşınmaz üzerine banka rehin koymaktadır. Burada bankanın amacı kredi geri ödemesinde sorun yaşanırsa kullandırmış olduğu krediyi tahsil etme konusunda sıkıntı yaşamamaktır. Bu amaçla kredi kullanılarak satın alınan araç ruhsatı üzerine rehin ibaresi koyar.

Bu ibare borcun tahsil edilememesi durumunda bankanın dilediği anda aracı satma hakkı olduğunu gösterir. Ancak bazen kredi kullanarak araç satın alan kişi borç bitmeden aracı satmak isteyebilir. Ya da kişi borcunu bir başkasına devredebilir. Peki, taşıt kredisi devri nasıl yapılır? Taşıt kredisini devretmek için tek yapmanız gereken kredi kullandığınız bankayı borcu devretmek istediğiniz kişi ile bankayı ziyaret etmektir. Banka devir talebinizi işleme alarak size kısa sürede kararını bildirecektir.

Burada bankanın dikkate aldığı tek nokta krediyi devralmak isteyen kişinin kredi notu ortalamasıdır. Kişinin kredi notu yüksek ve aylık maaşı kredi aylık ödeme tutarı ile orantılı olan kişilerin devir talepleri kabul edilerek araç kredisi devri gerçekleştirilir. Çünkü banka için önemli olan taşıt kredisi ödemesinin düzenli olarak yapılması ve borcun sorunsuz bir şekilde tahsil edilmesidir.