Taşıt kredisi üzerindeki artış bu ay itibariyle 11 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın son aylarına göre hesaplama yapıldığında 10,8 milyar lira artış göstererek 32 milyar liraya ulaşmış oldu. Kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen düşük maliyetli kredi seçeneği birçok vatandaş tarafından büyük ilgi gördü. Hal böyle olunca ortaya çıkan bu artış araçlara gösterilen ilgiyi büyük oranda arttırdı. 2020 yılı haziran ve temmuz ayı içerisinde 2,3 milyar ile 3,5 milyar arasında seyrederken, son iki aylık dönemdeki taşıt kredisi 6 milyar liraya ulaştı.

Pandemi dönemi öncesinde her şey normal seyrederken Covid-19 salgının başlamasıyla otomotiv sektörü çok ciddi bir şekilde etkilendi ve bu durum karşısında ekonomiyi canlandırmak, özellikle otomotiv sektörünü ayakta tutmak isteyen kamu bankaları, hemen kollarını sıvayarak harekete geçti. Kamu bankalarının sunmuş olduğu avantajlı vade ve faiz oranlı kredi seçeneği büyük etki yaratarak, taşıt kredisi üzerinde olumlu etki bıraktı. Bu destek ile taşıt kredisindeki artış son 9 ay içerisinde 11 milyar liraya ulaşmış oldu.

Taşıt Kredilerindeki Artış 11 Milyar Liraya Ulaştı

Taşıt Kredilerindeki Artış 11 Milyar Liraya Ulaştı

2020 Yılının Son Üç Çeyreğinde Büyük Artış Gözlemlendi

2020 yılının ocak, şubat ve mart ayları içerisinde satışların normal düzeyde seyrettiğini görüyoruz. Ancak, salgının başlamasıyla nisan ve mayıs aylarında büyük düşüşler ortaya çıktı. Kamu bankalarının öncülüğünde başlayan uygun faizli kredi seçeneği vatandaşların ilgi odağı haline geldi. Yapılan bu kampanya ile 2020 yılının 3. çeyreğinde araç satışlarında büyük artış görülürken bu durum aynı şekilde taşıt kredisi hacmine de yansıdı. Son iki ay içerisinde taşıt kredisindeki artış rekor seviyeye ulaşmış olduğunu hatırlatmak isteriz.

2019 yılının son aylarına doğru taşıt kredisi 21,2 milyar lira iken, 2020 yılının ilk 3 ayında bu durum 1,8 milyar artış ile 23 milyar lira olarak belirlendi. Ortaya çıkan salgın ekonomiyi olumsuz yönde etkileyerek nisan ayı sonunda gerilemeye başladı. Taşıt kredisi kampanyası ile bu yılın üçüncü çeyreğinde 6,6 milyar liralık artış göstererek rekor seviyeye ulaşmış oldu.