Mart ayı enflasyonunun beklenen seviyenin çok üstünde olması nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Çiftçilere tarıma teşvik paketi verilmesine karar verildi. 

Enflasyon verileri Ocak ayından bu yana iki haneli seviyelere ulaşmış durumda. Bu nedenle hükümet enflasyonu istenen seviyeye getirmek ve enflasyonun düşmesini sağlamak için tedbirler almaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göre enflasyonun beklenen düzeyde olmamasının ve beklenen düzeyin üstünde olmasının esas nedeni gıda fiyatları.

Tarla ve Pazar Fiyatları Arasındaki Fark Azaltılmalı

Enflasyon verileri iki aydan beri hep beklenenin üstünde geliyor. Ayrıca hemen hemen her sektörde fiyat artışları söz konusu. Ürünlerin pek çoğunda giyim ve ayakkabıda fiyatlar artmakta. Ancak en çok artış gıda ürünlerinde ve pazarda satılan ürünlerde görülüyor. Pazarda satılan ürünlerin insanların temel ihtiyaçlarını oluşturduğu düşünüldüğünde bu konunun çok önemli olduğu ortada.

Enflasyonda görülen artışın en önemli sebebinin gıda fiyatları olduğu düşünülüyor. Hükümet de bunu düşünmekte. Bu nedenle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ürünlerin tarla ve pazar fiyatlarının arasındaki farkın azaltılması gerektiğini savundu. Bu amaçla çiftçilere 2 milyon TL’ye kadar lojistik altyapı teşviği verilmesinde karar kılındı.

Çiftçilere 2 Milyon TL’ye Kadar Lojistik Altyapı Teşviği

Ürünlerin tarla ve pazar fiyatları arasındaki farkın yüksek olmasının nedeni taşıma zayiatıdır. Bu zayiat meyve ve sebzelerin fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çiftçilere 2 milyon TL’ye kadar lojistik altyapı desteği verecek. Ayrıca soğutma ürünleri için de destek verilmesi söz konusu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şimdilik bu desteği 17 ilde bulunan çiftçilere verecek. Bu iller Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmi̇r, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Samsun şeklinde sıralanmakta.

Lisanslı Depoculuğun Yaygınlaştırılması Sağlanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı lisanslı depo kalitesinin artırılacağını ve kapasitenin yüzde 100 artırılacağını söyledi. Ayrıca tarımın teşvik edilmesi için verilen destekle yatırımların yüzde 75’inin karşılanacağını belirtti. Lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması için de tedbirler alınacağı haberini verdi.

Teşvikler soğutma ünitelerinin, soğuk hava depolarının, kurutma, temizleme, ayıklama ve paketleme ünitelerinin ayrıca bunlara ilişkin makine ve ekipman alımlarının alınması şeklinde de uygulanacak. Bakanlığın attığı bu adımın en önemli etkisi aracıların azaltılması olacak. Piyasada bulunan aracıların sayısının azaltılması sayesinde fiyatlar oldukça düşürülmüş olacak.

Yurt Dışına Çıkan Tırlara ÖTV’siz Mazot Verilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamalarda ayrıca yurt dışına çıkan tırların ÖTV’siz mazot alabileceği haberini de verdi. Bu destekle ihracatın artırılması hedeflenmekte. ÖTV’siz mazotlar gümrük kapılarında verilecek. Pek çok gümrük kapısında bu eylemlerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Lojistik yatırımların bu şekilde artırılması planlanıyor. Ayrıca meyve ve sebze fiyatlarının verilecek tarıma teşvik paketi sayesinde düşürülmesi ve zayiat oranının yüzde 10’a kadar azaltılması hedefleniyor.