Tarım sektöründe yer alan kişi ve işletmelerin desteklenmesini sağlamak amacı ile kullandırılan tüm kredi paketleri tarım kredisi olarak kabul edilmektedir. Günümüzde tarım kredisi veren bankalar her geçen gün artarken hibe tarım kredisi destekleri de bulunmaktadır.

Çiftçi Kredisi / Tarım Kredisi Veren Bankalar 

Her geçen gün sayıları artan tarım kredisi veren bankalar farklı kredi koşulları sunmakta olup bu kredi paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerin bu nedenle kredi karşılaştırma yapmadan kredi başvuru formu doldurmaması çok önemlidir. Tarım kredisi veren bankalar arasında her zaman için Ziraat Bankası ilk sırada yer almakta olup aynı zamanda Denizbank tarım kredisi paketleri de son derece cazip koşullar sunmaktadır. Bu bankalar ek olarak Akbank çiftçi kredisi, Şekerbank tarım kredisi ve Yapı Kredi çiftçi destekleri de verilmektedir.

Tarım Kredisi Erteleme 

Çiftçinin desteklenmesi amacı ile kullandırılan tarım kredisi paketlerinde kredi ödemesinin ertelenmesi imkanı da sunulmaktadır. Bazı bankalar hasat kredisi adı verdikleri kredi paketleri ile çiftçilere ürünlerinin hasatını yaparak paralarını ellerine alana kadar ödeme yapmama seçeneği sunarken bazı bankalarda ödemede gecikmeye düşen çiftçilere kredi erteleme hakkı vermektedir. Bu haktan yararlanmak için kredi kullandığınız banka şubesini ziyaret ederek erteleme talebinizi sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Tarım Kredisi Nasıl Çekilir?

Tarım kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi kullanmak için tercih edecekleri bankayı ziyaret ederek ilgili evrakları teslim etmeleri yeterlidir. Öncesinde tarım kredisi hesaplama işlemi yapılarak çiftçi kredisi faiz oranları karşılaştırılmalı ve bunun sonucunda en uygnu kredi veren bankalar belirlenerek bu bankalar üzerinden kredi kullanılması amaçlanmalıdır.