Köy yaşamına özenenler veya köy hayatına geri dönmek isteyenlere devlet tarafından limitsiz destek sağlanmaktadır. Devlet kurumları yanın da özel bankalar da tarım kredisi vermektedirler. Devlet destekleri özel bankalara göre daha avantajlı olup sıfır kredi imkânları sunmaktadır. Devlet teşvikinin nedeni yerli üretimi arttırarak ekonomiyi canlandırmak olmaktadır.

Bu sebeple bireylere tarım kredisi olanağını sunmaktadır. Ülkemiz teknolojik açıdan henüz gelişmekte olan bir ülke statüsünde olsa da tarımsal faaliyetler açısından gelişmiş bir ülke olmaktadır. Fakat yine de bazı tarım ürünlerine ithal konusunda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de tarım kredisi kavramı ortaya çıkmıştır.

Tarım Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası tarımsal ihtiyaçlar doğrultusunda birçok çiftçinin ayak attığı kurum olmuştur. Bankaya tarım kredisi için talepte bulunmak diğer özel bankalar da olduğu gibi kredi notu yüksekliği, kara listede ismin geçmemesi gerekliliği, gelir beyanı gibi şartlar gerektirmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi ise kısa ve orta vadede kredi imkânı tanımaktadır.

Kısa vade kredi ürünleri şöyledir: Genel ihtiyaç kredisi, tohumluk krediler, hayvancılık işletme kredileri, kimyevi gübre kredileri, akaryakıt ve tarımsal ilaç kredileri olmaktadır. Orta vadede kredi ürünleri: Tarımsal araç ve gereç kredileri, tarımsal sulama ve hayvancılık donatma kredileri olmaktadır. Kısa vadede ki kredi ürünlerine verilen zaman dilimi 1 yıl olmaktadır.

Orta vadede kredi ürünlerine verilen zaman dilimi ise en fazla 4 yıl olma koşulunu taşımaktadır. Verilen miktarlar 50.000, 250.000 ve 1.000.000 TL olarak değişmektedir. Girişimcilik kursuna gitmeye vakti olanlar ve çalıştıkları sigortalı işlerinden istifa edebilecek durumda olanlar KOSGEB kredi desteklerinden de faydalanabilirler. Üstelik hiçbir faiz eklentisi olmadan!

Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınacak kredi mi KOSGEB kredisi mi daha avantajlıdır?

KOSGEB kredisinin daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü KOSGEB de faiz uygulaması yapılmamakta ve hibe verilmektedir. Ne yazık ki Tarım Kredi Kooperatifi için bunları söylemek mümkün değildir.