Tarım ve buna bağlı olarak da çiftçi, bir ülke ekonomisi için en değerli etmenlerden biridir. Zira dünya nüfusu giderek artıyor. Beslenmesi, bakılması gereken nüfus sayısı da buna paralel olarak artış gösteriyor. İnsan yaşamı için en temel madde olan besini üreten çiftçi ise bu nedenle ekonomi açısından en değerli noktaya geliyor.

Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Amerika’da çiftçiye gerek devlet gerekse özel işletmeler tarafından büyük bir destek veriliyor olsa da bu destek henüz yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Bunun en büyük nedeni ise diğer ülkelerin tarım ve ülke ekonomisi konusunda izlediği yanlış politika. Üretim için çiftçiyi yeteri kadar desteklemeyen ülkeler; en değerli maden olan besin ürünleri için de dış ülkelere muhtaç olabiliyor.

Tarıma destek vermeye çalışan ülkelerden biri de Türkiye. Oldukça zengin bir toprak yapısı olan ülkemizde maalesef toprağa hak ettiği değer verilmiyor. Pek çok aile çiftliği önceden izlenen yanlış tarımsal faaliyetler nedeni ile ortadan kalktı. Ancak günümüzde hem devlet hem de bankalar tarım kredisi başta olmak üzere pek çok farklı yol ile çiftçileri hem ekonomik olarak hem de eğitim açısından desteklemeye çalışıyor.

Peki tarım kredisi nasıl alınır? İl veya ilçenizde size en yakın bankalara giderek tarım kredileri hakkında bilgi alabilirsiniz. Çeşitli bankaların tarım kredisi koşullarını ve devletin sizin ihtiyacınız olduğu alanda üreticiyi nasıl desteklediğini araştırdıktan sonra kararınızı verip, tarımsal faaliyetlerinizi ekonomik olarak şekillendirebilirsiniz.

Tarım kredilerinin geri ödemeleri de tarlada hasat bekleyen ürünlerinize göre ayarlanabiliyor. Oldukça düşük faizler ile alabileceğiniz tarım kredisi ile hem çiftliğinizi büyütebilir hem de aile geleneğinizi devam ettirebilirsiniz.