Tapuda Satış Bedelini Düşük Göstermenin Cezası

Tapuda satış bedelini düşük göstermek bir suçtur. Ancak yine de bunu yapan kişilerin sayısı çok fazladır. Bu yazımızda insanların neden satış bedelini düşük gösterdiklerini anlatacağız ve bu suçu işleyen kişilere ne ceza verildiğinden söz edeceğiz.

Tapuda satış bedelini düşük göstermek bir suçtur. Ancak dediğimiz gibi bu suçu işleyen kişilerin sayısı çok fazladır. Bunun nedeni tapu harcıdır. Tapu harcını daha az ödemek isteyen alıcılar ve satıcılar satış bedelini düşük göstererek uyanık davranmaya çalışmaktadırlar. Ancak devlet bunun farkına varmaktadır.

Maliye Bakanlığı, evi satın alan kişinin bankalardan ne kadar kredi çektiğini takip etmekte ve öğrenmektedir. Dolayısıyla gösterilen satış bedeli ile çekilen kredi tutarının uyuşmaması hâlinde alıcının ve satıcının işlediği suç ortaya çıkmaktadır.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, devletin gayrimenkul satan ve gayrimenkul alan satıcılardan ve alıcılardan aldığı bir bedeldir. Bu bedel devlet tarafından alıcıdan yüzde 2 ve satıcıdan yüzde 2 alınacağı şeklinde belirlenmiştir. Yani diyelim ki sizin bir arsanız var. Bu arsayı 1,250,344 TL’ye sattığınızı farzedelim. Bu örnekte arsanızın çok kıymetli olduğunu varsayıyoruz.

Yukarıdaki durumda hem arsanızı sattığınız kişi bu tutarın yüzde 2 oranındaki bedelini hem de siz arsayı sattığınız tutarın yüzde 2 oranındaki bedelini devlete ödemek zorundasınız. Bu mecburî bir ödemedir. Yani bundan kaçmanız imkânsızdır. Bu yüzden satıcılar söz konusu tutarı alıcılara ödetmektedirler. Yani bir arsayı, satın aldığınızda aslında ödeyeceğiniz tutarın bir kısmını devlete ödemeniz gerektiğinin bilincinde olarak satın almalısınız.

Yukarıdaki örneğimizde yaklaşık 250,000 TL’yi devlete ödemek gereklidir. Bu çok yüksek bir tutardır. Bu yüzden satıcı ve alıcı gayrimenkulun satış değerini tapuda düşük göstermeye çalışabilir. Nitekim insanlar satış bedelini tapuda düşük göstermektedirler. Ancak bunu çok fazla kişinin yapmaya çalıştığının farkında olan Maliye Bakanlığı dediğimiz gibi, alıcı kişinin bankadan ne kadar kredi çektiğini sorgulamakta ve ödeme işlemlerini takip etmektedir. Böylece kişi yakalanmakta ve ceza ödemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   50 Bin TL'den Ucuz Araçlar 2017

Tapuda Satış Bedelini Düşük Göstermenin Cezası

Tapuda satış bedelini düşük göstermenin cezası para ödemek zorunda bırakılmaktır. Yani diyelim ki yukarıdaki örnekte olduğu gibi 1,250,244 TL’ye bir arsa satın aldınız. Bu tutarı satıcının hesabına kredi çekerek aktardığınızı farzedelim. Bu durumda aldığınız kredi yaklaşık olarak bu civarda olacaktır. Yani 1 milyonun altında olmayacaktır.

Eğer tapu harcını ödemek istemezseniz tutarı 1 milyonun altında göstererek uyanıklık yaptığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda mesela satış tutarını 800 bin TL gösterebilirsiniz. Ancak Maliye Bakanlığı sizin bankadan en az 1 milyon TL kredi çektiğinizi öğrenebilir. Neden size konut kredisi olarak daha fazla para çektiğinizi sorabilir. Bu durumda neden daha fazla kredi aldığınızı Maliye Bakanlığına açıklamanız gerekir.

Eğer uyanıklık yapmaya çalıştığınız anlaşılırsa 1,250,344 TL ile 800 bin TL arasındaki tutarın yüzde 4’ü kadar eksik harç bedelini faiziyle birlikte ödemeniz gerekmektedir. Ancak bu durumda ceza sadece size değil satıcıya da uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.