Tapuda İşlemler Hızlandırılacak

Borsa Ne İşe Yarar?

Tapuda gerçekleştirilen işlemler artık eskisi kadar uzun sürmeyecek. İlişik kesme uygulamalarının beklenmesi yüzünden uzun süren tapu işlemleri artık ilişik kesme uygulamaları beklenmeden yapılmaya çalışılacak.

Tapu işlemleri ile uğraştıysanız veraset ve intikal vergisi ilişiği kesme uygulamasının işlemleri uzattığını ve çok zor bir hâle getirdiğini de bilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde tapu işlemleri bugüne kadar hep uzun sürüyordu. Bu işlemler vatandaşları mağdur etmekte idi. Uzun süren ve tapu işleminin sonuçlanma süresini de uzatan veraset ve intikal vergisi ilişiği kesme uygulaması artık farklı bir şekilde yapılacak. Vatandaşın işi uzun sürmeyecek ve vatandaş mağdur olmayacak. Yapılan çalışmaların sonuçlanmasıyla artık ilişik kesme süreci beklenmeyecek ve tapu işlemleri hemen gerçekleştirilecek. Bu çalışmanın yapılmasının ve bu önemli kararın alınmasının nedeni Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne vatandaşlardan çok şikayet gelmesidir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne tapu işlemi yapmak için başvuran bir vatandaş şimdiye kadar süregelen uygulamaya göre veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı almadan tapu işlemleri yapamamaktaydı. Bu uygulama yüzünden tapu işleminin süresi çok uzuyordu ve vatandaş mağdur oluyordu. Ancak vatandaşlar bu durumu şikayet ettiler ve sonunda şikayetler ciddiye alındı. Durum Maliye Bakanlığı’na bildirildi. Şu anda veraset ve intikal vergisi ilişik kesme çalışmaları yapılmadan tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için çalışmalar başlatılmış durumda. Yeni düzenleme uygulamaya girdiğinde tapu işlemleri veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı alınmadan yapılacak ve işlemler tamamlandıktan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Maliye Bakanlığına işlemlerin yapıldığını bildirecek. Daha sonra yapılması gereken veraset ve intikal vergisi ilişik kesme işlemleri Maliye Bakanlığı tarafından devam ettirilecek. Böylece daha önce pek çok vatandaşı mağdur eden uzun süreli uygulamaya son verilmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası, PTT ve BIST Varlık Fonu'na Devredildi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucu uygulamaya konulacak yeni uygulama ile tanışıncaya dek mevcut uygulama devam edecek. Yani şu anda yeni düzenleme gelene kadar mevcut uygulama ile tapu işlemlerinizi yapmak zorundasınız. Bu uygulamada veraset ve intikal vergisi ilişiği kesme yazısı almadan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde tapu işlemleri yapmanız mümkün değildir. Veraset ve intikal vergisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ait malların ve Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla ya da karşılıksız bir yolla bir şahıstan diğer şahısa intikalini konu edinen bir vergi türüdür. Yani Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan malların karşılıksız olarak intikali şahısın uyruğuna bakılmadan vergilendirme kapsamına alınmıştır. Diyelim ki size bir büyüğünüzden bir konut miras kaldı ya da büyüğünüz size o hayatta iken bir konut bağışladı. Bu durumda siz bu konutun tapusu üzerinde size konutu intikal ettiren büyüğünüzün veraset ve intikal ilişiğinin kesildiğine dair yazı almadan işlem yapamazsınız. Aynı koşul ölen kişi için de geçerlidir. Ölen kişi size bir mal bıraktığında bunun tapusu ile işlem yapabilmeniz için önce ölen kişinin veraset ve intikal vergisi ilişiğinin kesildiğine dair yazı almanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.