Tapu Harçlarına İndirim Geldi

Borsa Ne İşe Yarar?

Bakanlar Kurulu tapu harçlarının binde 20 oranından binde 15 oranına düşürülmesine yönelik karar aldı. Buna göre yeni oran 30 Eylül 2017’ye kadar geçerli olacak.

Tapu harçlarının binde 20 oranından binde 15 oranına düşürülmesine yönelik karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Tapu harcı tapu işlemleri için gayrimenkulün satıldığı ve alındığı fiyatlar üzerinden hesaplanarak alınmakta. Bakanlar Kurulu tarafından alınan yeni karara göre konut ve iş yerlerinden 30 Eylül 2017 tarihine kadar binde 15 oranında tapu harcı alınacak.

Damga Vergisi Oranı Sıfırlandı

Bakanlar Kurulu sadece tapu harcı ile ilgili değil aynı zamanda damga vergisi ile ilgili düzenlemeler yaptı. Buna göre daha önce binde 94 oranında alınan damga vergisi oranı sıfırlandı. Bu vergi kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı sonucu imzalanan inşaat sözleşmelerinden, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında imzalanan inşaat taahhüt sözleşmelerinden ve danışmanlık hizmet sözleşmelerinden ayrıca yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınmaktaydı. Bu vergi oranı da Bakanlar Kurulunun aldığı kararla sıfırlanmış oldu.

Tapu harcı düzenlemesinde yapılan değişikliğin aslında daha fazla olması bekleniyordu. Yani bakanlar kurulunun tapu harcı oranını daha fazla düşürmesi bekleniyordu. Buna göre tapu harcı oranının binde 20 oranından binde 5 oranına düşürülmesine yönelik beklentiler vardı. Fakat bu beklentiler gerçekleşmedi ve oran binde 15 oranında kaldı.

Tapu Harcı Hem Alış Hem De Satış Sırasında Ödeniyor

Tapu harcı gayrimenkul alıp satarken ödemeniz gereken bir ücret olarak karşınıza çıkıyor. Yani gayrimenkulünüzü satan kişi de olsanız gayrimenkul alan kişi de olsanız bu harcı ödemek zorunda kalıyorsunuz. Örneğin eğer 200 bin TL’ye bir gayrimenkul satın alırsanız şu anda geçerli olan orana göre binde 15 oranında yani 3000 TL tapu harcı ödemek zorundasınız. Daha önce geçerli olan orana göre yani binde 20 oranına göre ödemeniz gereken tutar 4000 TL idi. Bu tutarı hem alıcı olarak siz hem de satıcı olarak gayrimenkulü size satan kişi ödemek zorunda.

Tapu Harcının Düşmesi Konut Satışlarını Etkiler Mi?

Tapu harcının Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla düşürülmesinin konut satışlarına nasıl etki edeceği şimdi merak edilmeye başlandı. Konut satışlarında zaten 2017 yılının başında düşük faizli ve uzun vadeli konut kredisi kampanyası yapılmıştı. Ancak tapu harcında yapılan bu düzenleme de konut kredisi kampanyası gibi konut satışlarını etkileyebilir.

Gayrimenkul almak istiyorsanız ve bu gayrimenkulün fiyatı yüksekse bu durumda tapu harcının düşmesi işinize yarayabilir. Eğer 500 bin TL’lik bir gayrimenkul alacaksanız yapılan yeni düzenleme sayesinde 2500 TL daha az tapu harcı ödeyeceksiniz. Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi eğer 200 bin TL’lik bir gayrimenkul alacaksanız bu durumda ödemeniz gereken tapu harcı 1000 TL az olacaktır. Tapu harcı oranına getirilen değişikliğin gayrimenkul satışlarına nasıl etki edeceğini bekleyip göreceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.