Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı gayrimenkul sahibi herkesin bilmesi gereken bir harçtır. Gayrimenkul satışlarında satış değerinin yüzde 4’ü şeklinde hesaplanan bir tutardır. Tapu harcının nasıl hesaplandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Tapu harcı gayrimenkul sahibi iseniz bilmeniz gereken önemli bir unsurdur. Tapu harcının nasıl hesaplandığını bilmeniz farkındalık sahibi olmanız açısından gereklidir. Tapu harcı ev, iş yeri, arsa ya da tarla gibi gayrimenkullerin satışında alınan bir tutardır. Gayrimenkul sattığınız zaman devletin belirlediği satış değerinin yüzde 4’ü kadar harç ödemek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, gayrimenkul satışı yapan herkesin ödemek zorunda olduğu bir tutardır, mecburidir. Bu yüzden tapu masrafını az ödemek için evinin değerini gerçek değerinden daha düşük şekilde göstermek isteyen insanlar vardır. Ancak bunu yaptığınız zaman belirli cezaî yaptırımlarla karşılaşmanız söz konusudur. Bu yaptırımların neler olduğunu yazımızın devamında açıklayacağız.

Sizin de gayrimenkulünüz varsa ve bunu satmayı düşünüyorsanız ya da sadece tapu harcının nasıl hesaplandığı konusunda bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyarak bu hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Tapu Harcı Tutarı

Ev, iş yeri, arsa ya da tarla sahibiyseniz bunların tapusuna da sahipsinizdir. Herhangi bir durumda ve herhangi bir nedenle elinizdeki bir gayrimenkulu satmak istediğinizde elinize geçen parayı hesaplarken devletin sizden alacağı tapu harcını da hesaplamanız gerektiğini biliyor musunuz? Diyelim ki bir eviniz var. Bu ev 3+1 ve oldukça yeni. Buna 233 bin TL fiyat biçtiğinizi farz edelim.

Evinize bir alıcı çıktığını ve evinizi sizden satın aldığını düşünelim. Bu durumda siz satıcı oldunuz ve evinizi satın alan kişi alıcı oldu. Devlet bu satma işleminde sizden yüzde 2 ve alıcıdan da yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 oranında tapu harcı alır. Teoride bu şekilde açıklanan hesaplamanın pratikte nasıl olduğunu tahmin ettiğinize yüksek ihtimal veriyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Banka Müdürü Kendi İnsiyatifi İle Kredi Verebilir Mi?

Satıcılar bu tutarı ödememekteler ve tüm tapu harçlarını alıcılar ödemektedirler. Yani 233 bin TL’ye ev alan kişi bunun yüzde 2’sini tapu harcı olarak devlete verecek, satıcı da aynı şekilde tutarın yüzde 2’sini ödeyecektir. Yani her iki tarafın da 4660 TL vermesi ve devlete bu satış sonunda toplam 9320 TL aktarılması gerekmektedir. Ancak dediğimiz gibi günümüzde tapu harcını alıcılar ödediği için toplam tutar alıcıdan alınacaktır. Dolayısıyla evi alan kişi 242.320 TL’ye alacaktır.

Tapu Harcı Ödemek Zorunlu Mudur?

Eğer gayrimenkul satmak istiyorsanız bir daha düşünmeye başlayabilirsiniz. Zira tapu harcını bir kenara koyacağız ve tapu döner sermayesi harcı adlı yeni bir masraftan söz edeceğiz. Bu masraf 82,50 TL şeklinde belirlenmiştir ve yine gayrimenkul satın alan kişi tarafından ödenmektedir. Yani gayrimenkul satın aldığınızda bunun bedelini sadece satış tutarı üzerinden hesaplamamalısınız.

Gayrimenkul sahiplerinin çoğu harç parasını az ödemek için evlerinin değerlerini düşük göstermeye çalışmaktadır. Ancak Maliye Bakanlığı bunu önlemek için alıcıların kullandığı kredileri takip etmektedir. Böyle bir uyanıklık yapmanızın bedeli aradaki farkın yüzde 4’ü kadar eksik harç bedelini faiziyle beraber ödemektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.