Tamamlayıcı sağlık sigortası, anlaşmalı sağlık kurumlarında ve özel hastanelerde istediğiniz hizmeti hiçbir ek ücret ödemeden almanızı sağlayan bir sağlık sigortasıdır. Bu sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve bundan nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Tamamlayıcı sağlık sigortası isteğinize göre yaptırabildiğiniz bir sigorta türüdür. Yani tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırmanız zorunlu değildir. Ancak bunu yaptırmanız durumunda aldığınız sağlık hizmetinden, özel kuruluşlardan aldığınız hizmetler dahil olmak üzere hem en kapsamlı şekilde yararlanabilir hem de bu hizmetlere ek ücret ödemezsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasını sadece SGK’lı olan, 55 yaş altı olan ve T.C. vatandaşı olan kişiler satın alabilmektedirler. İsterseniz bakmakla sorumlu olduğunuz aile bireylerinizi için ayrı bir tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi de almanız mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda SGK tarafından karşılanmayan ya da bu sınırları aşan sağlık giderlerinizin ücretsiz bir şekilde karşılanması mümkün olur. Yani tedavi ücretinizin tamamını SGK’nın karşılamaması durumunda bu karşılanmayan tutar tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda sizin hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu özellikleri nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortasına devlet destekli özel sağlık sigortası adı da verilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasına ödemeniz gereken primler istediğiniz güvencelere göre farklılık göstermektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti, sigorta şirketleri tarafından verilmektedir. Dolayısıyla ödeyeceğiniz prim, şirketlere göre de değişecektir. Söz konusu primleri etkileyen unsurlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Primler ayrıca sizin yaşınıza, varsa daha önceki poliçelerin hazırlandığı dönemdeki sağlık durumunuza ve sizin almak istediğiniz güvencelere göre değişecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız öncelikle bu sigortanın kapsamı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetlerinin bedellerini, ek ücretleri, yatak ücretlerini, Sağlık Uygulama Tebliği fiyatlarının üstünde kalan tutarları kapsamaktadır.

Tüm bu özellikleriyle tamamlayıcı sağlık sigortası, özellikle özel kuruluşlardan sık sık hizmet alıyorsanız mutlaka yaptırmanız gereken bir sigorta türüdür. Ayrıca bazı sigorta şirketleri bu poliçelere hizmet alan kişi için büyük avantaj olarak görülebilecek ürünler ekleyebilmektedir. Bunlardan biri yeni doğan sağlık sigortası, diğeri de limitsiz doğum teminatıdır. Bu ürünler, tamamlayıcı sağlık sigortasını çok avantajlı hâle getirmektedir.