Takipli Borcum Var, Kredi Çıkar Mı?

Takipli Borcum Var, Kredi Çıkar Mı?
Takipli Borcum Var, Kredi Çıkar Mı?

Takipli borcu olan pek çok kişi kredi çıkıp çıkmayacağını merak etmektedir. Eğer takipli borcunuz varsa ve kredi çıkar mı diye merak ediyorsanız yazımıza göz atın.

Takipli borcu olan çok kişi vardır. Takipli borçlar kredi borcu ve kredi kartı borcu ayrıca kredili mevduat hesabı borcu olabilir. Bu kişiler çeşitli sebeplerle kredi çekmeye ihtiyaç duymakta ve bankalardan kredi talep etmektedirler. Ancak takipli borçları olduğu için bankaların kredi taleplerine ne cevap vereceğini bilmemektedirler.

Takipli Borç Nedir?

Takipli borcunuz varsa ve kredi almak istiyorsanız borcunuz, kredi almanıza engel olabilir. Ancak kredi talep ettiğiniz banka ve krediyi talep etme nedeniniz bu aşamada önem kazanacak ve bankanın size vereceği yanıtı doğrudan etkileyecektir. Kredi talep ettiğiniz banka sizin daha önce kredili ürün kullandığınız banka ise ve bu krediyi borcunuzu kapatmak amacıyla alıyorsanız bankanın kredi talebinizi onaylama olasılığı artacaktır.

Takipli borç kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabınıza olan ancak ödemediğiniz borçlardır. Eğer borçlarınızı en az bir dönem geciktirirseniz banka sizin borçlarınıza idarî takip koyacaktır. Yani borçlarınızı ödemeniz için sürekli uyarılarda bulunulacaktır. Bu uyarı bankanızın müşteri hizmetlerinden görevli bir müşteri temsilcisinin sizi araması ve sürekli olarak borcunuzu ödemenizi istemesidir.

Takipli borç söz konusu olduğunda önce idarî takip sonra da yasal takip süreci başlatılır. İdarî takip süreci borcunuzu ödemediğiniz ve geciktirdiğiniz bir dönemin sonrasında başlar. Ardından ikinci ve üçüncü dönemde de borcunuzu geciktirirseniz ve ödemezseniz yasal takip süreci başlatılacaktır. Artık geri dönüş yapmanız çok zordur. Çünkü yasal takip süreci başlatıldığından bankanın size belirttiği bir süre içinde, ki bu bir haftadır, borcunuzu ödemezseniz kara listeye girmeniz söz konusu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İban Numarası Bankamatik Kartının Neresinde

Takipli Borç Kredi Almaya Engel Midir?

Takipli borç kredi almaya engel olabilir ya da olmayabilir. Bu durum sizin borcunuza koyulan takibe bağlıdır. Yani eğer idarî takip söz konusu ise borcunuzu kapatmak için bir borç kapatma kredisi ya da yapılandırma kredisi almanız söz konusu olabilir. Bu durumda borcunuzun olduğu bankadan da kredi alabileceğiniz gibi borcunuzu taşıdığınız bankadan da kredi almanız mümkündür.

Borcunuz takip edilmeye başlandığında kredi notunuz düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle kredi notunuz fazla düşmeden bu duruma müdahale etmeniz en doğrusudur. Yani borcunuzu ödeyemeyeceğinizi fark ettiğiniz ve öngördüğünüz zaman bankanıza bu durumu bildirmeli ve bir yapılandırmanın mümkün olup olmadığını sormalısınız.

Eğer bankanız borcunuzun taksitlendirmesine ya da bir borç kapatma kredisi ile kapatılmasına sıcak bakarsa bu durumda borç kapatma kredisinin taksitlerini bankanızın belirlediği vade içinde ödemeniz mümkün olacaktır. Borç kapatma kredisi genellikle birkaç kredili ürüne borcunuz olduğunda tüm borçlarınızı tek bankaya taşımanızı sağlayan ve ödemenizi sağlayan bir kredi türüdür. Buna borçları yapılandırdığı için borç yapılandırma kredisi adı da verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.