Bankalara borcu olduğu için takibe düşen kişilerin ne yazık ki en az 5 yıl süre boyunca bankalardan kredi kullanmaları mümkün değildir. Yani bankadan kırmızı kalem yedim diyen kişilerin kara listeden çıkmak için dilekçe verebilmeleri için en az 5 yıl beklemeleri gerekir. Bu bankaların günümüzde alacaklarını tahsil edebilmek adına uyguladıkları en etkili yöntem olarak öne çıkmaktadır.

İnternet üzerinden verilen “takibe düşene acil kredi verilir” ilanlarının tümü ise maalesef ki insanların çaresizliklerini sömüren tefeciler tarafından verilmektedir. Bilindiği üzere para kazanmak adına faizle borç para verilmesi tefecilik olarak adlandırılmaktadır. Tefeciden para almak suç olmamakla beraber tefecilik yapmak ise hapis cezası bulunan son derece ağır bir suçtur.

Kara listedekilere kredi verilir ilanlarına inanmamak ve tefeciden borç para almamak çok önemlidir. Çünkü tefecilerin eline bir kere düşenler ne yazık ki sonradan yıllarca tefeciden kurtulmak için çareler aramaktadır. Zaten tefeciden para alanlar tarafından yapılan yorumları incelediğiniz de bu kişilerin daha sonra tefeciden kurtulma yolları aradıkları görülmektedir. Ne yazık ki bankalarda modern çağın acımasız tefecileri olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle kazandığınız kadar parayı harcamayı alışkanlık haline getirmeniz en doğrusu olacaktır.