Kişinin bankadan kullanılan kredi kartı kartı ya da kredi ödemelerini zamanında yapmaması ve 3 dönem boyunca borcunu üst üste ödememesi durumunda takibe düşmüş olur. Yasal takip altına giren kişiler için ise ne yazık ki bir daha kredi onayı alınması son derece zorlaşmaktadır.

Bunun nedeni takibe düşen banka borçları nedeni ile kişinin bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta tabir edilen kara listeye girmeleridir. Kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bu kişilerin bir daha kredi kartı onayı dahi almaları son derece zordur. Zaten kara listeye girenler 5 yıl boyunca bu listede kalmaya devam ederler. Kara liste affı için ise en az 5 yıllık yasal sürenin dolması gerekir.

Eskiden Merkez Bankası ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından tutulan kara liste günümüzde Türkiye’nin en büyük ve güçlü 9 bankanın ortaklaşa girişimi ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Kara listeden çıkmak için dilekçe yazılsa bile bankalar kendi alt veri tabanlarında bu listeyi kayıtlı tutmaya devam ettikleri için kara listede olanlara kredi verilmediği gibi bu listeden çıkan kişilere dahi düşük limitli altın teminatlı krediler gibi kredilerin dışında kredi onayı verilmesi mümkün değildir.