T.C. Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini Yüzde 8,5’e Çıktı

T.C. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,5’e yükseldi. Buna göre önceden yüzde 8 olan yıl sonu enflasyon tahmini yükseltilmiş oldu. 

T.C. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmininde bir güncelleme yaptı. Buna göre tahminini yüzde 8,5’e çıkardı. T.C. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Çetinkaya yüm göstergelerde hissedilir bir iyileşme meydana gelene kadar sıkı duruşlarını koruyacaklarını söyledi.

T.C. Merkez Bankası Yılın İkinci Enflasyon Raporunu Açıkladı

T.C. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yeni yıl sonu enflasyon tahminini yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladığı sırada paylaştı. Çetinkaya bu raporla ilgili açıklamalarda bulunduğu sırada şunları söyledi:

“Alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ekonomide kademeli bir toparlanma eğilimi gözlenmekte. İktisadi faaliyette canlanma ikinci çeyrekten itibaren güç kazanacak. Enflasyonda yıl içinde gözlenen baz etkilenmeli dalgalanmadan ziyade, enflasyonun ana eğilimindeki gelişmelere odaklanıyoruz. Alınan önlemlerin de katkısıyla son aylarda Türk lirası cinsinden ticari kredi büyümesinin ivme kazandığını gözlemliyoruz. Sıkı para politikası duruşunun katkısıyla önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlaması beklenmektedir. Bununla birlikte, enflasyonda kısa süre içinde gözlenen hızlı yükseliş, fiyatlama davranışlarının yakından takip edilmesini gerektirmektedir. Para politikası yukarı esnekliğini koruyarak riskleri sınırlayacak ve dengeleyebilecek şekilde duruş sıkı. Sadeleşme hedefimizi koruyoruz.”

Kademeli Toparlanma Eğilimi Söz Konusu

T.C. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalara bakılırsa ekonomide aşama aşama bir toparlanma gerçekleşecek. Buna göre bir canlanma görebilmek için ikinci çeyreği beklemek gerekiyor. Ancak alınan önlemlerin etkisini görmek de söz konusu. Çetinkaya’nın açıklamalarına bakılırsa Mayıs ayından sonra enflasyonda bir düşüş gerçekleşecek.

Aslına bakarsanız Çetinkaya önümüzdeki aylarda enflasyon oranının düşeceğini söylese de yıl sonu tahminleri yukarı çıkarılmış durumda. Ayrıca sıkı duruşun devam edeceğini vurgulamakta. Hatta gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceğini belirtmekte.

Dalgalı Seyir İzleme İhtimalimiz Yüksek

T.C. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalara bakılırsa bu yıl için enflasyonda dalgalı seyir izleme ihtimalimiz yüksek. Ayrıca enflasyonun ikinci yarısında enflasyonun tek haneli sayılara gerilemesi de beklentiler arasında. Bununla birlikte enflasyon tahminlerinin yarım puan artırılması bir anlamda tüketicilere olumsuz iletiler vermekte.

2017 yılı sonu için enflasyon tahmini yüzde 8 seviyesinden yüzde 8,5 seviyesine çıkarılırken 2018 yıl sonu tahmini yüzde 6 seviyesinden yüzde 6,4 seviyesine çıkarıldı. Ayrıca enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde kararlılık kazanacağına ilişkin öngörülerin var olduğu da belirtildi.

Şu anda Mayıs ayının başında açıklanacak enflasyon verileri bekleniyor. Hatırlayacağınız üzere Nisan ayının başında açıklanan Mart ayı enflasyon verileri pek iç açıcı olmamıştı. Yıllık enflasyon yüzde 11,29 olmuştu. Bu da 2008 yılının Ekim ayından bu yana gördüğümüz en yüksek enflasyon düzeyi olma niteliği taşıyordu. Yani son 8,5 yılda gördüğümüz en yüksek seviye idi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.