T.C. Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun Faiz Kararı

Borsa Ne İşe Yarar?

T.C. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 26 Nisan 2017 Çarşamba günü faiz kararını açıkladı. Faiz kararının ne olduğunu öğrenmek için yazımıza göz atın. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 26 Nisan 2017 Çarşamba günü faiz kararını açıkladı. Buna göre kurul faiz koridorunda değişiklik yapmadı. Ancak geç likidite penceresi faiz oranını 50 baz puan artırdı. Bu artışın sonucunda geç likidite penceresi faiz oranı yüzde 11,75 iken yüzde 12,25 oldu.

Beklentiler Politika Faizinde Değişiklik Yapılmaması Yönündeydi

T.C. Merkez Bankası’nın zaten politika faizinde ve faiz koridorunun alt ve üst bantlarında değişiklik yapması beklenmiyordu. Hatırlayacağınız üzere T.C. Merkez Bankası 16 Mart 2017 günü yaptığı toplantıda da benzer bir karar almıştı. Buna göre yine politika faizinde ve faiz koridorunda bir değişiklik yapmamış, ancak geç likidite penceresi faiz oranını 75 baz puan artırmıştı. Böylece geç likidite penceresi faiz oranı yüzde 11,00 iken yüzde 11,75 olmuştu.

Son olarak TCMB Para Politikaları Kurulu aldığı karar ile 16 Mart 2017’de yüzde 11,75 seviyesine çıkan geç likidite penceresi faiz oranını tekrar artırarak 12,25 seviyesine çıkardı. Buna göre TCMB faizlerinin önceki ve sonraki hâlleri sonuç olarak şu şekilde oldu:

1 Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı: Yüzde 8,00 , Yüzde 8,00

Gecelik Borç Verme Faiz Oranı: Yüzde 9,25 , Yüzde 9,25

Gecelik Borç Alma Faiz Oranı: Yüzde 7,25 , Yüzde 7,25

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranı: Yüzde 11,75 , Yüzde 12,25

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranında Artış Ne Anlama Geliyor?

Geç likidite penceresi faiz oranında artış yapılmasının ne anlama geldiğini anlamak için önce geç likidite penceresinin ne olduğuna bakmak gerekir. Nakit sıkıntısı yaşayan bankalar gün sonunda yani 16:00 ila 17:00 saatleri arasında TCMB’ye başvururlar. Yani TCMB bu bankalar için nihaî borçlanma makamı olma niteliği taşımaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bireysel Emeklilik Nedir? Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl Açılır?

TCMB tarafından bankalara verilen borçlanma ve borç verme imkânı gün sonunda bankalar arasında olası ödeme sorunlarının oluşmasını engeller. GLP aslında gecikmiş likidite sağlama aracıdır. Yani nakit sıkıntısı yaşayan bankalar bu araçtan sundukları teminat karşılığında ve limitsiz olarak gün sonunda yani 16:00 ila 17:00 saatleri arasında yararlanırlar.

TCMB bankalara iki türlü faiz uygular. Bunlar GLP gecelik TL borç verme faizi ve GLP gecelik TL borç alma faizidir. GLP gecelik TL borç verme faizini bankaların likidite eksiklerini gidermek için uyguladığı fonlamaya yansıtır. GLP gecelik TL borç alma faizini ise likidite fazları olan bankalardan fon temin etmek için yansıtır.

GLP Borç Alma Faiz Oranı ve Borç Verme Faiz Oranı

Yukarıda açıkladığımız bilgilere göre TCMB para Politikaları Kurulunun aldığı kararla GLP borç alma faiz oranı yüzde 0 olarak sabit tutulmuş ve GLP borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.