T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonuçları

T.C. Merkez Bankası beklenti anketi sonuçları açıklandı. Beklenti Anketi’ne göre USD/TL kurunun 3,8352 olması ve yıl sonu büyüme oranının yüzde 3 olması bekleniyor.

T.C. Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi sonuçlandı. Beklenti Anketi 70 uzmanın katılımı ile yapıldı. Bu uzmanlar arasında finansal ve reel sektörde karar alıcılar, profesyoneller ve yabancı finans kuruluşlarının uzmanları bulunuyor. Beklenti Anketi’nden çıkan sonuçları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne Göre TÜFE Beklentisi

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre TÜFE beklentisi yüzde 0,95 oldu. Önceki anket döneminde bu beklenti yüzde 0,91 idi. Mayıs ayı TÜFE beklentisi yüzde 0,60 ve Haziran ayı TÜFE beklentisi yüzde 0,24 şeklinde açıklandı.

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde cari yıl sonu TÜFE beklentisi de açıklandı. Buna göre cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 9,28 oldu. Bu beklenti önceki anket döneminde yüzde 9,08 idi. Ayrıca bu ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentileri ile 24 ay sonrası TÜFE beklentilerine de yer verildi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 8,27 ve 24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 7,87 oldu.

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne Göre Yıl Sonu USD/TL Kuru Beklentisi

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yıl sonu USD/TL kuru beklentisine de yer verildi. Buna göre kurun yıl sonunda 3,8352 civarında seyretmesi bekleniyor. Önceki anket döneminde beklentiler kurun 3,8495 seviyesinde olacağı yönündeydi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise yükselmiş durumda. 12 ay sonrasında kurun 3,9385 seviyesine çıkması bekleniyor. Önceki anket döneminde bu beklentiler 3,9194 seviyesinde idi.

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne Göre Yıl Sonu Cari İşlem Açığı Beklentisi

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre yıl sonu cari işlem açığı beklentisi 35,7 milyar dolar oldu. Önceki anket döneminde bu tutarın 35,8 milyar dolar olması ön görülüyordu. Ankette 2018 yılı cari işlemler açığı beklentilerine de yer verildi. Buna göre cari işlem açığının 2018 yılı sonunda 38,5 milyar dolar olması bekleniyor. Önceki anket döneminde de bu tutar aynıydı

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne Göre Büyüme Beklentisi

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre 2017 yılı için büyüme beklentisi yüzde 3 oldu. Beklentiler büyümenin artacağı yönünde oldu. Bu da önceki anket dönemine göre büyüme beklentisinin 0,1 puan arttığını gösteriyor. Bu ankette 2018 yılı büyüme beklentisine de yer verildi. Buna göre 2018 yılında büyüme oranının yüzde 3,7 olacağı ön görülüyor. Bu beklenti önceki anket döneminde yüzde 3,7 idi.

T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre enflasyon beklentisi yüzde 9,28 oldu. Yani şu anda iki basamaklı olan enflasyonun 2017 yılının sonunda yüzde 9,28’e ineceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.