Hükümet yeni bir trafik sigortası sistemi konusunda çalışmalar başlattı. Eğer yeni trafik sigortası konusunda yapılan çalışmalar sonuçlanırsa artık araç odaklı değil sürücü odaklı bir trafik sigortası sistemi geçerli olacak.

Trafik sigortası bildiğiniz gibi sürücüye değil taşıta yapılmakta. Bir kaza yaşandığında sürücünün aldığı hasar değil taşıtın aldığı hasar sigorta tarafından karşılanmakta. Söz konusu sistem bir araca çarparak hasar verdiğinizde karşı tarafın aldığı hasarın karşılanmasını sağlamakta. Ancak Başbakan yardımcısı bu günlerde yaptığı açıklamada bu sistemin değiştirileceğine dair sinyaller verdi. Mehmet Şimşek taşıttan çok şoförün sigortalanması gerektiğine vurgu yaptı. Taşıtların sigortalandığını fakat sigortası olmayan ve belki de deneyimsiz olan şoförlere taşıt verildiğini söyledi. Bu yüzden de sigorta primlerin yükseldiğine değindi. Son zamanlarda trafik sigortası primlerini yükselten bu uygulamanın kaldırılmasına ve sürücü odaklı yeni bir trafik sigortası sisteminin getirilmesine ilişkin çalışmaların olduğuna dikkat çekti. Bu çalışmalar Türkiye Sigorta Birliği ve Hazinenin iş birliği ile yürütülmekte. Türkiye Sigorta Birliği ve Hazine iki farklı sistem üzerinde çalışmakta.

Son zamanlarda trafik sigortasının yeterli olmadığı ve sürücülerin kasko yaptırmaya da ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Bunun en açık nedeni trafik sigortasının sürücüyü sigortalamaması idi. Eğer üstünde çalışılan bu sistem geçerli olursa ve uygulamaya koyulursa bu durumda araç değil sürücü sigortalanacak ve belki de sürücüler artık kaskoya ihtiyaç duymayacaklar. Şu anda aracın değil sürcünün sigortalanacağı yeni sistem için dünyada geçerli iki model üstünde durulmakta. İlk model ehliyeti olan herkesin aracı olsun olmasın sigortalandığı bir sistemi kapsıyor. Trafiğe çıkan herkesin kendisi için sigorta yaptırdığı bu model dünyada mevcut ancak çok yaygın değil. İkinci model aracı kullanacak kişilerin bir listesinin yapılmasını gerektiriyor. Yani taşıtınızı kim kullanacaksa bu kişilerin bir listesini sigorta şirketine sunuyorsunuz. Bu kişiler siz, akrabalarınız, eşiniz, çocuğunuz, anneniz ve babanız ya da arkadaşlarınız olabilir. Ayrıca taşıtın bir şirkete ait olması durumunda şirket, taşıtı vereceği çalışanlarının isimlerinin olduğu bir listeyi sigorta şirketine verebilir.

Sürücünün sigortalandığı sistemin çalışılmasının en önemli nedeninin sigorta primlerinin düşürülmesi olduğu söyleniyor. Sigorta şirketi kişinin geçmişi, kullanım alışkanlıkları ve sürüş tekniği hakkında bilgi sahibi oluyor. Bu sayede iyi olan şoförlerin ve aracını dikkatli ve güvenli kullananan sürücülerin trafikte dikkatsiz giden sürücülere göre daha düşük sigorta primi ödemesinin sağlanabileceğine inanılıyor. Yani iyi şoförlerin daha az kötü şoförlerin daha çok prim ödeyeceği ve böylece sürücülerin trafikte daha dikkatli davranmasının teşvik edileceği söylenmekte.

Aracın değil sürücünün sigortalanacağı yeni trafik sigortası sistemi şu anda sadece bir modelleme ve planlama aşamasında. Yani sistemle ne zaman tanışacağımız konusunda şu an için bir bilgi yok. Ancak başbakan yardımcısının açıklamaları bu sürecin uzun sürmeyeceğini ve yakın zamanda yeni sisteme dair ayrıntıların gelebileceğini göstermekte.