Bankalar, kendilerine kredi kullanmak için başvuran müşterilerinin kredilerini onaylamak için bazı şartlar aramaktadırlar. Bankalar, aradıkları bu şartların durumuna göre kredi onayı verirler. Bankaların aradığı bu şartlardan en önemlilerinden bir tanesi kredi puanıdır. Kredi puanı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından, kişilerin mali durumları ve ödeme alışkanlıkları ile ilgili bilgiler tutulmakta ve bu bilgiler ışığında kişinin kredi puanı ortaya çıkmaktadır.

Kredi puanı, 1 ile 1900 arasında yapılan bir puanlama sistemidir ve kredi notu düşük olan kişilerin kullandıkları kredileri ödeme konusunda riskli olduğu düşünüldüğünden, kredileri onaylanmayacaktır. Bu nedenle kredi başvurusu yapan kişilerin kredi puanının yüksek olması, kredi başvurularının olumlu olarak yanıtlanması için büyük bir öneme sahiptir. Kredi puanını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler:

1-Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerinin Düzenli Yapılması:
Kredi puanını en çok etkileyen faktör, bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerinin gecikmeler söz konusu olmadan düzenli olarak yapılmasıdır. Bankalara olan borçlarda meydana gelen gecikmeler, kredi puanını yaklaşık olarak %30 oranında etkilemektedir. Kredi ya da kredi kartlarında olan 1-2 günlük gibi gecikmeler dahi, kredi puanının düşmesine neden olmakta, daha uzun vadeli gecikmeler ise kredi puanını büyük ölçüde düşürebilmektedir.

2-Bankalarda Bulunan Mevcut Borçlar:
Kredi başvurusunda bulunan kişinin bankalara olan mevcut borçlarının miktarı, kişinin geliri ve başvuru yapılan kredi tutarı arasında olan uyumsuzluklar, kredi puanını % 25 oranında etkileyecek ve düşmesine neden olacaktır.

3- Sürekli Kredi Başvurusu Yapma:
Bir bankadan kredi kullanmak için başvuru yapan kişinin, kredi başvurusu onaylanmadığı ve ardından farklı bir bankadan kredi başvurusu yapılması durumunda, kredi puanı düşecektir. Sık aralıklarla ve sürekli kredi başvurusu yapmak, kişinin kredi puanını olumsuz etkileyecektir.

4-Yeni Açılan Krediler: 
Kişinin henüz yeni onaylanmış bir kredisinin olması ve devamında tekrar kredi başvurusunda bulunması durumunda, yeni açılmış kredi kredi puanını düşürecektir.