Dünya sosyal ağlar, arama motorları, e-posta ve diğer iletişim ortamlarının doğuşuyla çok daha küçülmüştür. Ayrıca tüketiciler, dikkatleri doğrultusunda rekabet eden şirketlerin her yönüyle pazarlama ve reklam mesajları ile sürekli boğuluyorlar.

İyi bir stratejiye sahip olmak, müşterinizin dikkatini çekmek ve kendi piyasanızda savaş kazanmak için gereklidir.

Sun Tzu, 2000 yıl önce yaşamış ve “Savaş Sanatı” adlı kitabın yazarı olarak bilinen Çinli bir general ve filozofdu. Sun Tzu bu kitabında stratejinin önemi hakkında sıklıkla bahsetmiştir, ve onun paylaştığı bilgelik hala bugün bile birçok alanda geçerlidir.

İş dünyasında insanlar, uygun bir genel strateji yerine taktiklere odaklanmaktadırlar. Zaten çoğu strateji ile taktiğin arasındaki farkı bilmiyorlar. Bu da ciddi bir sorundur. Günümüz iş dünyasında geçerli yeni taktikler, doğru uzmanların elindeyken son derece değerli olabilir, ancak bunların arkasında genel bir strateji olmadan pek etkili değildir.

O zaman Sun Tzu’nun ilk strateji dersine göz atalım:

Sun Tzu Strateji Dersi 1

blank

“Şirketim Facebook’u veya herhangi popüler sosyal ağı (veya bu konuda herhangi bir taktiği) nasıl kullanabilir?” Bir an durup düşünün ve genel stratejinizin tanımlandığından emin olun. Sektörünüzde nasıl başarılı olmayı planladığınızı biliyor musunuz? Düşünülmesi gereken iki temel strateji vardır – düşük maliyet veya farklılaşma (niş).

Düşük maliyet Walmart veya Southwest gibi şirketler tarafından kullanılan stratejidir. Eğer stratejiniz bu ise, kullandığınız her taktik veya yaptığınız her hareket, müşteri hacminizi artırmak ve maliyetlerinizi düşürmek ile aynı doğrultuda olmalıdır.

Bu strateji şu taktikleri içerebilir:

  • İşlemleri hızlandırmak için sistem geliştirme
  • Ölçek ekonomisinin gücünden faydalanmak
  • Kapsam ekonomileri (riski çeşitli ürün gruplarına yayarak maliyetleri düşürme)
  • Dönüşüm optimizasyonu yoluyla yeni müşteri edinme maliyetini düşürme

Genellikle düşük maliyet stratejisi, daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmaya odaklanmıştır.

Farklılaşma stratejisi, belirli bir pazarın ihtiyaçlarını iyi karşılamak üzere odaklanır. Tipik olarak, sizi rakiplerinizden açıkça ayıran gerçek bir rekabet avantajı veya sektörünüzde alternatif çözümler geliştirebiliyorsanız, potansiyel müşterileriniz genellikle teklifiniz için yüksek ücret ödemeye istekli olacaktır.

Farklılaşma, ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı geliştirmek birçok firmanın hedefidir, ancak bu kolay değildir. Bu stratejinin esas temeli araştırmadır.

Sun Tzu Strateji Dersi 2

blank

Bu ders esasen hem sizin hem de rakiplerinizin güçlü ve zayıf yanlarını anlamaya odaklanmaktadır.

Hem kendinizin hem de önemli rakiplerinizin güçlü ve zayıf yanlarını iyice anlayın. Bu çaba ile ilgili size yardımcı olması için bir SWOT analizi gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bir SWOT analizinde, güçlü ve zayıf yönlerin dışında fırsatlar ve tehditler de vardır. Fırsatlar ve tehditler, belirli bir şirketin dışında meydana gelen ve onu etkileyebilecek unsurlardır.

Fırsatları ve tehditleri anlamak için sektörünüzdeki tüm gelişmelerden haberdar olmalısınız.

Sun Tzu Strateji Dersi 3

blank

Burada Sun Tzu, savaşın yapılacağı arazi veya ortam hakkında bahsediyor. Sektörünüz hakkında olabildiğince çok fazla bilgiye sahip olmalısınız. Ayrıca sektörünüzde işinizi etkileyebilecek değişikliklerden haberdar olmalısınız. Sektörünüzdeki değişim veya hareket, sizin veya rakipleriniz için fırsatlar veya tehditler oluşturabilir.

Ne tür değişiklikler sektörünüzü etkileyebilir? İşte bazıları:

  • Yeni yasalar veya hükümet düzenlemeleri
  • Yıkıcı teknolojiler
  • Müşterilerinizin bütçesindeki değişiklikler
  • Toplumsal değişimler ve hareketler

Sun Tzu Strateji Dersi 4

blank

Bu derste Sun Tzu, iyi kurulmuş planlar oluşturarak önceden hazırlananların başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ifade ediyor. Günde sadece 24 saat var, yapılabilecek her türlü mazeret vardır, ancak gerçekten başarılı olanlar doğru planlamaya zaman ayıranlardır.

Planlama yaparken, geçmişte etkili olan yöntemlerinize, sektörünüzdeki diğer şirketlere, hatta farklı sektörlerdeki diğer şirketlere dayalı çeşitli taktik kombinasyonlarını keşfetmelisiniz.

Sun Tzu Strateji Dersi 5

blank

Başarı başarıyı doğurur. Belirli bir rekabet ortamındaki kişilerin kazanma sonucu ek kaynaklara sahip olmaları, ileride daha da başarılı olmalarına yardım eder.

Örneğin: Bir imalat firması çok büyük bir ihale kazanırsa, üretim yeteneklerini genişletme fırsatı verebilecek ek gelir elde edeceklerdir. Bu genişleme sayesinde, gelecekteki işleri kazanmak için ürünlerini daha ekonomik bir oranda ve daha yüksek bir hacimde üretebilirler.

Bu yüzden yolunuza çıkan çeşitli fırsatları fark etmeye ve bunlardan yararlanmaya hazır olmalısınız.