Şubeye gitmeden kredi çekilip çekilemeyeceği konusunda sorulan çok sayıda soru mevcut. Şubeye gitmeden de kredi çekmek mümkündür. Ancak bunun için belirli koşullar vardır. Şubeye gitmeden nasıl kredi çekeceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Şubeye gitmeden kredi çekilebilir. Ancak bunun için bazı koşulları yerine getirmek gereklidir. Bildiğiniz gibi artık para çekmek dışında pek çok işlem şubeye gitmeden yapılabiliyor. Para transferi, havale, EFT, fatura ödeme, kira ödeme, okul taksidi ödeme, kredi başvurusu ve benzeri her türlü işlemi internet şubesinden ya da mobil şubesinden yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey vadesiz TL hesabınızın olması ve akıllı telefonunuzda bankanızın mobil uygulaması olmasıdır. Tabii işlemlerinizi yapabilmeniz için internet bağlantınızın da olması gerekmektedir. Ancak bu zaten artık her akıllı telefonunda ve her evde mevcuttur. Böylece bankacılık uygulamlarını kullanarak vadeli ve vadesiz hesap açabilir, altın ve döviz hesabı açabilir ya da birikim hesabı açarak birikim yapabilirsiniz.

Şubeye gitmeden kredi çekmek mümkündür. Bunun için kullanabileceğiniz çok sayıda başvuru kanalı vardır. Bunlar arasında en çok bilineni SMS ile kredi başvurusudur. SMS ile kredi başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Ancak başvurduğunuz bankanın müşterisi iseniz ve mobil şube kullanıyorsanız bu durumda kredi başvurunuz onaylandığında krediniz hemen hesabınıza yatacaktır. Ancak kredi başvurusu yaptığınız bankanın müşterisi değilseniz bu durumda kredi başvurunuza onay verildiğinde kredinizi almak için banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Ayrıca bilmeniz gereken bir unsur da şubeye gitmeden yaptığınız kredi başvurularının belirli bir tutara kadar olan kısmına onay verilmesidir.  Yani SMS ie başvuru yaptığınızda belirli bir tutarın üstünde kredi talebinde bulunursanız banka sizden ek belgeler isteyebilir. Bu durumda gerekli belgeleri ibraz edebilmeniz için banka şubesini ziyaret etmeniz gerekecektir.

Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz başvuru kanallarından biri de mobil şubedir. Bankanızın mobil uygulamasına akıllı telefonunuzdan giriş yaparak ilgili kısımdan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda bankanız kredi notunuz da yüksekse kredi başvurunuza onay verebilir. Kredinizin onaylanması durumunda krediniz ilgili vadesiz hesabınıza aktarılır. Ayrıca internet şubesinden de kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Bunun için bilgisayarınızın internet tarayıcısından bankanızın internet şubesine girmeniz ve ilgili kategoriden kredi başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Aynı şekilde bankanızın kredi başvurunuza onay vermesiyle krediniz hesabınıza aktarılır.

Son zamanlarda bankalar şubesiz bankacılık hizmeti vermeye yöneldiler. Bu konuda bankaların çok hevesli oldukları görülmekte. Hatta bazı bankalar Facebook’tan ve Twitter’dan gelir belgesiz kredi başvurusu almaktalar. Bu konuda ilk adımı Denizbank attı. Denizbank Facebook ve Twitter sayfalarına T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı özel mesaj yoluyla attığınızda kredi başvurusu yapmış oluyorsunuz. Kredi başvurunuzun cevabı banka tarafından SMS ile cep telefonunuza gönderiliyor. Yani şubeye gitmeden kredi çekebiliyorsunuz. Bu konuda yakın zamanda diğer bankaların da şubesiz bankacılık ürünlerini artırmasını bekliyoruz.