Şubesiz Bankacılık Neden Daha Avantajlıdır?

Şubesiz bankacılığın neden daha avantajı olduğu konusunda sorulan çok sayıda soru vardır. Şubesiz bankacılık pek çok kişi için yeni bir bankacılık sistemidir. 

Şubesiz bankacılık aslında hem bizin hayatımızı kolaylaştıran hem de bankacıları pek çok masraftan kurtaran bir bankacılık sistemidir. Yine çok sayıda vatandaş şubesiz bankacılığın ne olduğunu bilmediği gibi, bu bankacılık sisteminin neden daha avantajlı olduğu konusunda farkındalığa da sahip değildir.

Şubesiz bankacılık tamamen yeni teknolojiler üstüne kuruludur. Bu yeni teknolojiler tamamen dijital platformlardan oluşmaktadır. Dijital platformlar mobil bankacılık uygulamaları, internet bankacılığı ve internet şubeleridir. Mobil bankacılık uygulamları akıllı telefonlara ve tabletlere özel olarak tasarlanan iOS, Android ve Windows Phone uygulamalarıdır.

Şubesiz Bankacılık Nedir?

İnternet bankacılığı ve internet şubeleri ise tarayıcı destekli web ortamlarına giriş yapılarak kullanılan internet destekli ortamlardır. Aslına bakarsanız tüm bu bilgilere ve meydana galen gelişemelere dayanarak gelişen teknolojinin banka şubelerini öldürdüğünü söyleyebiliriz. Nitekim bankaların çoğu şubesiz bankacılık sistemini benimsemekte ve yeğlemektedirler.

Şubesiz bankacılık sistemine geçmek için çalışmalar da yapmaktadırlar. Karşımıza çıkan şubesiz bankacılık örneklerinin başlıcaları Enpara, CEPTETEB ve Senin Bankan sistemleridir. Bunlar şu an da faal olan QNBFinansbank, TEB ve Kuveyt Türk bankalarının ürünleridir.

Şubesiz Bankacılığın Avantajları

Şubesiz bankacılıkla tanışan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Üstelik bankalar, daha çok müşteriye ulaşmak için çok sayıda kampanya yapmakta ve EFT, Havale gibi işlemleri ücretsiz olarak sunmaktadırlar. Üstelik bu sistemi önerdiğiniz kişinin de şubesiz bankacılığa geçmesi durumunda banka hem sizi hem de yeni müşterisini ödüllendirmektedir. Bu uygulamalar şubesiz bankacılıktan yararlanan kişilerin sayısını artırmaktadır.

Şubesiz bankacılığın en önemli avantajı bir şubenin olmamasıdır. Yani gitmeniz gereken bir şube yoktur. Dolayısıyla tüm işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz tek ortam dijital ortamdır. Yani internet sitesi ya da mobil uygulamadır. EFT, Havale, hesaplarınız arasında para aktarma, nakit avans çekme, fatura ve kredi kartı borcu ödeme, kredi başvurusu yapma. TL yükleme ve daha aklınıza gelebilecek her türlü işlemi dijital ortamda yapabilirsiniz.

Şubesiz Bankacılık Hizmeti Nasıl Alınır?

Şubesiz bankacılıktan yararlanmak istediğinizde öncelikle mevcut şubesiz bankacılık hizmeti seçeneklerinden birini seçmeniz gerekir. Bu seçimi yapmak için geniş çaplı bir araştırma yapmalısınız. Bu araştırma sonunda sizin için en avantajlı olan hizmeti seçmelisiniz. Ardından seçtiğiniz şubesi bankacılık hizmetine ait websitesine girerek başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Başvuru yaparken genellikle sizden e-posta adresiniz, T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız istenmektedir. Söz konusu bilgileri girdikten sonra ev ya da iş adresinizi belirtmeniz gereklidir. Bunun sebebi hesap açılış işlemlerinizi yapmak üzere banka tarafından belirttiğiniz adrese bir müşteri temsilcisinin gönderilmesinin zorunlu olmasıdır.

Adres bilgisi için sizin en çok vakit geçirdiğiniz yer neresiyse o yerin adresini doğru bir şekilde vermelisiniz. Bunu yaptığınızda müşteri temsilcisi sizi cep telefonu numaranızdan arayacak ve sizinle iletişime geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.