Şubesiz bankacılık son zamanlarda çok bilinir hâle gelen şube gerektirmeyen bir bankacılık türüdür. Teknolojinin gelişmesi, insanların işini kolaylaştırdığı gibi bankacılık işlemlerini de hızlandırmıştır. 

Şubesiz bankacılık son zamanlarda ortaya çıkmaya başlayan ve bilinirliği artan bir bankacılık türüdür. Herkesin haberi olmasa da pek çok kişinin bu bankacılık türünden haberdar olduğu söylenebilir. Şubesiz bankacılık aslında müşterilerin, kendi işlemlerini oturdukları yerden yapmalarını sağlayan çok önemli bir teknoloji ürünüdür. Bunlara örnek olarak Kuveyt Türk’e ait olan Senin Bankan ve Enpara şubesiz bankacılığını gösterebiliriz.

Şubesiz bankacılık sistemlerinin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Bankalar şubesiz bankacılık sistemini oluşturmaktadırlar. Bankalar hem kendi işlerini hem de müşterilerin işlerini kolaylaştırmak için şubesiz bankacılığa geçiş yapmayı seçmişlerdir. Şubesiz bankacılığın faydalarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Şubesiz Bankacılık Hizmetlerinin Faydaları Nelerdir?

Şubesiz bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması sonucunda yıllar içinde artık banka şubelerini dahi görmeyebiliriz ve her türlü işlemimizi mobil cihazlardan, bilgisayarlardan, internetten ya da cep telefonları aracılığıyla çağrı merkezilerinden gerçekleştirebiliriz. Şubesiz bankacılık sisteminin çok sayıda faydası vardır. Bunları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şubesiz bankacılığın hem bankalara hem de müşterilere sağladığı çok sayıda fayda vardır. Bankalara sağladığı en büyük fayda şube açma masrafından kurtulmaktır. Yani Enpara ve Senin Bankan bankacılıklarının şubeleri yoktur. ATM’lerden işlem yapmak mümkündür. Ancak başvuru için internet sitesinden bir form doldurduğunuz zaman sizin belirttiğiniz adrese bir temsilci gelmekte ve kayıt işlemlerinizi yaparak size kartınızı teslim etmektedir.

Ücretsiz Havale ve EFT Avantajı

Gerçekleştirmek istediğiniz tüm işlemleri bankaya ait mobil uygulamadan ya da internet sitesinden yapabilirsiniz. Üstelik bu sistemlerin çoğunda havale, EFT, mobil uygulamadan gerçekleştirilen ödemeler ve benzeri her türlü işlem ücretsizdir.

Bankalar şube masrafından kurtulurken müşteriler de şubeye gidip gelme işinden kurtulmaktadır. Bu sistem müşterinin vakit kaybını önlemektedir. Önceki yıllarda tüm işlemler için banka şubesine gidilirdi ki bu da müşterinin en az bir saat kaybetmesi anlamına gelirdi.

Yıllar önce şubede sıra beklemek de söz konusuydu. Kötü hava şartları duruma eklendiğinde şubeye gitmek çok yorucu bir işe dönüşebiliyordu. Ancak şubesiz bankacılık sayesinde artık tüm işlemlerinizi mobil uygulamadan ya da web sitesinden yapabilir, size sunulan avantajlardan yararlanabilirsiniz.