Kredi başvurusu hemen herkesin hayatta en az bir kere gerçekleştirdiği ya da gerçekleştirmeyi aklından geçirdiği eylemlerden biri. Zira günümüz dünyasında ihtiyaç olduğu durumlarda söz konusu ihtiyacın karşılanması için gerekli nakit bulunması oldukça zor. Bununla birlikte özellikle araba, ev, arsa ya da iş odaklı yatırımlar için de önce sahip olup sonrasında da belli bir plan doğrultusunda ödeme yapmak birçok kişinin tercih ettiği yöntemlerden biri. Hâl böyle olunca kredi çekmek de oldukça cazip bir çözüm olarak seçenekler arasındaki yerini alıyor.

Son yıllara kadar kredi başvurularının onaylanmasıyla ilgili bankadan bankaya değişen bir farklılık söz konusu idi. Günümüzde de bu fark tamamen ortadan kalkmamış olsa da kredi notu üzerinden yapılan değerlendirme sistemi sayesinde bir kişinin tüm bankaların gözündeki kredi puanı görüntülenebiliyor ve bir bankadan gelen onay yine bir başka bankadan da kolaylıkla gelebiliyor.

Tabii ki aynı durumun olumsuz hali yani reddedilme olasılığı da aynı şekilde. Bankalar arasındaki fark iste kefil isteme, kredi sigortası, dosya masrafı ya da çekilecek kredi tutarı gibi konularda değişkenlik gösterebiliyor.

Kredi puanından bahsetmişken, bunu biraz daha detaylandırarak kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı şeylere değinelim. O ana kadar bankalarla olan ilişkileriniz doğrultusunda gösterdiğiniz iyi niyet ve harcama ile geri ödeme arasındaki orantı ile birlikte mevcut finansal durumunuz yani sabit belgelendirilebilir geliriniz, sigorta durumunuz gibi konulara benzer onlarca başlıktan oluşan bir değerlendirme sonucunda otomatik olarak kredi puanınız ortaya çıkıyor.

Bu puan tek bir merkezde değerlendirilerek belirleniyor ve tüm bankalar da yine bu merkezden gerektiğinde puan bilgisi alıyor. Dolayısıyla kredi puanınızın düşük olması kredi başvurusu yapıp yapmamanızı belirleyecek ilk unsur olarak bir köşede durabilir. Eğer düşük kredi notu söz konusuysa, red geleceğini bilerek yeni bir kredi başvurusu yapmak halihazırdaki puanınızı daha da kötü etkileyecektir. Diğer yandan puanınız yüksek olsa da eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız, maaş bordrosu gösteremiyorsanız ve düzenli bir geliriniz yoksa reddedilme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Kredi puanınızın yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, sigortalı bir işiniz ya da belgelendirilebilir belli bir miktar geliriniz var. Kredi başvurusunda bulunacaksanız. Peki, seçenekler neler?

Şubeden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar kredi başvurusu yanıt süresinde en çok zaman alan yöntem şube üzerinden başvuru yapmak olsa da hem işini sağlama almak hem de klasik yollardan vazgeçmek istememek doğrultusunda şube üzerinden kredi başvurusu sıkça yapılmakta. Siz de bu yöntemi deneyerek gerekli belgelerinizle birlikte üzerinde karar kıldığınız bankanın ilgili şubesine gidebilirsiniz.

Çekeceğiniz miktar ne kadar olursa olsun, nüfus cüzdanınız kesinlikle yanınızda bulunmalı. Diğer yandan her ihtimale karşı maaş bordronuz, güncel ikametgâh belgeniz, son birkaç aya dair elektrik faturası gibi bankanın talep etme ihtimali olan belgelerinizin de yanınızda olmasını tavsiye ederiz.

Hazırlıklarınız tamamsa bankanın ilgili bölümünden sıra alarak talebinizi iletebilir, kredi tutarı, ödeme plânı ve masraflar üzerinden son durumu belirleyebilir ve kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde her bankanın oldukça gelişmiş birer internet sitesi olduğu gibi yine hemen her bankanın internet üzerinden işlem gerçekleştirmek için oluşturdukları çevrimiçi işlemler ya da bir başka ifadeyle online işlemler hizmeti bulunuyor. Eğer kredi çekeceğiniz bankanın halihazırda müşterisiyseniz ve çevrimiçi işlemlere giriş yetkiniz varsa muhtemelen menünüzde kredi başvurusu için bir sekme olacaktır.

O sekmeyi kullanmanız halinde de bankada var olan bilgileriniz otomatik olarak gelecektir ve size de kalan bilgileri doldurmak kalacaktır. İlgili formu tamamlayarak talep ettiğiniz miktar için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer müşterisi olmadığınız bir bankadan ya da müşterisi olsanız da çevrimiçi işlem özelliğini kullanmadığınız bir bankadan başvuru yapacaksanız herkese açık olan kredi başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu formda adınız ve soyadınızdan başlayarak diğer tüm alanları baştan doldurmanız gerekecektir.

Formu doldurduktan kısa bir süre sonra özellikle de kredi puanınızın etkileyeceği sonucu kısa sürede iletişim araçlarından en az biri üzerinden alacaksınız.

Cepten, Mobil Uygulama Üzerinden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Az önce bahsettiğimize benzer bir şekilde hemen her bankanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden olan Android, iOS ve Windows Phone için hazırlanmış mobil uygulamaları bulunuyor. Kredi başvurusunda bulunacağınız bankanın uygulamasını, kullandığınız işletim sisteminin uygulama mağazasından indirerek ilk adımı atabilirsiniz. Ardından bilgilerinizle giriş yaparak ilgili menü üzerinden birkaç adımda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yandan SMS yoluyla kredi başvurusunda bulunmak da sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle de hızlı bir şekilde yanıt almak isteyenler SMS ile kredi başvurusunda bulunmak için taleplerini kolay bir şekilde iletebilirsiniz.

Bunun için bankanızın belirlediği başvuru SMS formatını kendinize göre düzenleyerek belirtilen numaraya kısa mesaj göndermek yeterli olmaktadır. Genellikle TC kimlik numarası ile birlikte çekilmek istenen tutarın girilmesi ön başvuru için yeterli olmaktadır. Eğer onay gelirse gerekli diğer belgeleri şubeye teslim ederek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.