Son dönemde sıkça konuşulan ve merak edilen bir konu; staj sigortası. Artık staj döneminin de emekliliği etkileyeceği söyleniyor. Bazı milletvekilleri tarafından teklifi verilen staj sigortasının ve çıraklık döneminin emeklilik başlangıcı sayılması durumu henüz onaylanmadı ancak yakın bir dönemde bu teklifin kabul edilmesi bekleniyor. Emeklilik tarihi hesaplanırken, bireyler artık ilk işe giriş tarihi olarak, belki de üniversite yıllarında, hatta lise yıllarında yaptığı staja giriş tarihini baz alabilecek. Bu sayede de emeklilik yaşı biraz daha öne çekilebilecek.

Emeklilik tarihi, sigortalı olarak primlerin ödendiği tarihe göre hesaplanır ve ödenmesi gereken prim gün sayısı belirlenmektedir. Eğer siz de üniversite yıllarınızda staj yaptıysanız, staj sigortası haberleri sizi de yakından ilgilendiriyor. Sigorta Güvenlik Kurumu yani SGK hizmet sayfasında yapılacak güncellemenin ardından, hizmet dökümü sayfasında yazacak olan işe giriş tarihi olarak stajın başladığı tarihten itibaren hesaplama yapılacak. Bu sigorta, meslek lisesi tarafından yapılan stajları kapsamayacak ve SGK primleri gün sayısı olarak kabul edilmeyecek.

MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen staj sigortası kanun teklifi ile ilgili geçtiğimiz günlerde kanunun yasalaştığı haberleri çıktı. Ancak bu konu ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Konya milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından meclise sunulan bu teklif, stajyer olarak çalışanların da haklarının korunmasını ön görüyor. Staj sigortası ile birlikte artık emekli olacağınız tarihi hesaplarken, daha üniversite yıllarında yaptığınız stajın başlangıç tarihine göre emeklilik hesaplaması yapabileceksiniz…