Hızla yaşlanan nüfusu gençleştirmek amacıyla doğum teşvik kampanyaları düzenlenmeye devam ederken bunlardan biride SSK yeni doğan bebek yardımı kampanyasıdır. Doğum yapan kadınlara verilen bu tutarın yükseltilmesi için hala çalışmalar sürerken bebek yardımı almak isteyen ailelerin ise belirli bir prosedürü uygulamaları gerekir.

SSK Yeni Doğan Bebek Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebek parası almak isteyen kişilerin ilk olarak bebeğin kimlik belgesini çıkartmaları gerekir. Hastaneden alacağınız doğum belgesi ile bağlı bulunduğunuz ilçede bulunan kaymakamlık binasında bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Yeni doğan bebek parası olarak ta bilinen emzirme yardımı için bunun ardından SGK ‘ya başvuruda bulunulması atılması gereken ikinci adımdır.

Emzirme yardımı doğum yapan SGK’lı kadının kendisine ödendiği gibi aynı zamanda eşi çalışmayan erkek sigortalıya da ödeme yapılmaktadır. Burada amaç doğumun teşvik edilmesi olduğu için oldukça cazip koşulların sunulması amaçlanır. Yine yardımı alabilmek için kadının kendisi sigortalı ise doğum yaptığı tarihten geriye dönük 1 sene içerisinde en az 120 günlük çalışmışlık süresi aranmaktadır.