Bankaların kullandırmış olduğu kredi türlerinden biri de spot kredilerdir. Genelde orta ve kısa vadeli krediler arasında yer alan spot krediler diğer kredilerden farklı olarak sadece KOBİ’lerin kullanımına sunulan kredilerdir. Yani bireysel kullanıcıların spot kredi başvurusunda bulunmasına izin verilmemektedir.

KOBİ kredileri arasında yer alan spot krediler küçük ve orta ölçekli işletmelerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile oluşturulmuş kredilerdir. Bu kredi türünde hem kredinin toplam faizi hem de kredi masrafları kredi vadesinin sonunda ya da kredinin kapatılması esnasında tahsil edilir. Kredi kullanmak isteyen işletmelerin daha düşük kredi faiz oranları üzerinden kredi kullanmaları nedeni ile daha avantajlı kredi kullanmaları sağlanır.

Sunulan erken ödeme opsiyonu seçeneğinin tercih edilmesi durumunda ise kredinin vadesinden önce kapatılmasına da imkan tanınır. Kredinin faiz oranı, ne kadar sürede ödeneceği ve kredi tutarı gibi tüm detaylar kredinin hemen kullanım aşamasında belirlendiği için işletmelerin bu plana uygun olarak nakit akışını ayarlamaları da kredinin kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantaj olarak kabul edilmektedir.