Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanalları günümüzün en önemli pazarlama ve reklam mecralarından biri haline geldi. Öyle ki sosyal medya fenomeni dediğimiz çok takipçili hesap sahiplerinin; sayfalarında herhangi bir içerik paylaşımı için istedikleri ücretler, televizyon reklamları ile yarışır hale geldi. İnanılmaz paralar kazandığı söylenen bu fenomenlerin aylık kazançları ne kadar?

Türk Sosyal Medya Fenomenleri ve Kazançları

Sosyal medyada fenomenlerin aylık kazançları da ünlü oldukları platforma ve takipçi sayısına göre değişiyor. Facebook’un geçtiğimiz aylarda data krizi sonucu eski önemini kaybetmesi ile Instagram çok daha popüler bir hale geldi. Bir çok Facebook kullanıcısı hesaplarını kapattı, arkadaşlarını da kapatması için teşvik etti. Facebook’un kaybettiği ilgi Instagram uygulaması üzerine yoğunlaştı. Durum böyle olunca da Instagram fenomenleri bu mecradan ciddi paralar kazanmaya başladı.

Makyaj, kozmetik gibi konularda çektiği Youtube videoları ile popüler olan Danla Bilic hesabının; şu anda, 3 milyon civarında takipçisi var. Bu takipçi sayısı sayesinde Instagram dünyasının en fazla para kazanan fenomenlerinden biri olan Danla Bilic’in 200-250 bin civarında kazandığı iddia edilmektedir. Markalarla yaptıkları anlaşmalara göre aldıkları ücretler değişen bu fenomenlerin asıl gelir kaynakları ise Youtube video reklamları. Resmi gelir kaynakları olmadığı için vergilendirilmeyen bu kazançlar herkesin dikkatini çekiyordu ancak son dönemde Youtube ve Google üzerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine karar verildi. Şu anda bu mecrada olan herkesin kazandığı para üzerinden ücret ödemesi gerekli. 

Vergisiz Kazanç, Onlarca Hediye

Markalardan gelen hediyeleri daha çok takipçi kazanmak için yaptıkları yarışmalarla takipçilerine veren diğer bir sosyal medya fenomeni ise Duygu Özaslan. Ünlülerin ve modellerin bütçelerine göre çok daha uygun bütçeler ile çalışılabilen bu fenomenler aynı zamanda modellik de yapmaya başladı. Duygu Özaslan; Bobby Brown ile yaptığı iş birlikleri sayesinde adını daha fazla duyurdu. Çeşitli markaların çekimlerinde de yer alan Özaslanın aylık 60.000 tl civarında bir geliri olduğu iddia ediliyor.

Kişisel Kanallardan TV Kanallarına

Youtube da fenomen olduktan sonra televizyon dünyasının da dikkatini çekmeyi başaran fenomenler, televizyon kanallarına çıkmak için de ciddi ücretler talep ediyor. Genel olarak; sadece Youtube ve Instagram reklamları bazı sosyal medya fenomenlerinin kazançları şu şekilde;

  • Danla Bilic – 250.000 TL
  • Berkcan Güven – 75.000 TL
  • Enes Batur – 300.000 TL
  • Duygu Özaslan – 60.000 TL
  • Orkun Işıtmak – 200.000 TL
  • Kafalar – 200.000 TL
  • Halil Söyletmez – 100.000 TL
  • Merve Özkaynak – 200.000 TL
  • Sebile Ölmez – 75.000 TL