Kredi notunun düşük olması gibi farklı nedenlere bağlı olarak kredi onayı alamayan kişilerin tek çareleri aracı kurumlara başvuruda bulunmaktır. Ancak son yıllarda “sorunlu kredi çıkartılır” sloganı ile hizmet veren pek çok finans kuruluşu bulunmakta olup bu kuruluşların güvenilirliği ise sorgulanmaktadır. Bu nedenle sorunlu kredi çıkaran firmalar arasından seçimde bulunulurken son derece dikkatli olunmalı, firmanın güvenirliği sorgulandıktan sonra kişisel bilgiler paylaşılmalıdır.

Özellikle de kara listede olanlara kredi çıkarılır gibi ilanlar veren firmalar konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Ancak bu firmalar bile kredi çıkartılması için açık icralık dosyasının bulunmaması ya da böyle bir dosya var ise bile bu dosyanın en geç 6 ay önce kapatılmış olmasıdır. Aksi halde kredi onayı bu firmalar tarafından dahi verilememektedir. Bu firmaların yaptıkları aslında bankaları kandırmaktır. Örneğin sigortası olmadığı için kredi alamayan kişilere ücret dahilinde bu firmalar sigorta yapmakta ve maaş yazısı vermekte ve bu sayede kredi onayı almaları sağlanmaktadır.

Yine daha önce hiç bankacılık ürünü kullanmadıkları için kredi onayı alamayan kişiler için düşük limitli bir kredi kartı çıkarılmakta ve bu kredi kartı ürünü kullandırılarak borcu ödenerek kredi notu seviyelerinin yükselmesi sağlanarak kredi almaları sağlanır. Ancak bu tip sorunlu kredi çıkaran şirketler komisyon ile çalışmakta olup kullanılan kredinin yüzde 20 oranında komisyon tahsilinde bulunulur ve yapılan masraflarda kredi onayı alan kişilerden tahsil edilir.