Kredi notu ortalaması açısından borcun gecikmeye düşmeden ödenmesi oldukça önemlidir. Ne yazık ki kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerinde 1 gün olsa dahi gecikmeye düşülmesi ve bunun sürekli tekrarlanması durumunda kredi notu ortalaması olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle tüm borçların son ödeme tarihleri yakından takip edilmeli ve bu tarihlere eksiksiz uyulmalıdır.

Son Ödeme Tarihi 

Bankalardan kullanmış olduğunuz krediler için banka size kredi ödeme planı verir. Bu ödeme planı oluşturulurken banka tüm tatil günlerini dikkate alarak son ödeme tarihi belirler. Ancak ödeme planı hazırlanırken resmi tatil olması planlanmayan günlerin sonradan tatil ilan edilmesi gibi durumlar halinde son ödeme tarihi tatil gününe denk gelebilir.

Son ödeme tarihi hafta sonuna gelirse ya da tatil günü ile çakışırsa bu durumda yeni ödeme tarihi ilk mesai gününün başladığı tarihe ertelenmiş olarak kabul edilir. Yani tatile denk gelen ödeme tarihlerinde son ödeme tarihinin ilk mesai tarihine ertelenmesi söz konusu olur ve ödemenin bu tarihte yapılması beklenir.