Ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlar vardır. Bu bankalar kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Bankalar özel ve kamu bankaları olarak hizmet vermektedir. Kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halk bank bu kapsama dahil olmaktadır. Özel bankalar ise İş Bankası, Denizbank, Teb Bankası, İNG Bank, Garanti Bankası gibi çeşitli bankalar ülkemizde hizmet vermektedir.

Bankaların Faaliyet Alanları Nelerdir?

Bankalar genelde finansal işlemlerin sağlanması görevini üstlenmektedir. Bu finansal işlemler ve finansal hareketlerin temeli bankacılık faaliyetleridir. Bankalar para transferleri, vadeli ve vadesiz hesaplar, maaş ödemeleri, havale, EFT, kredi kullanımı ve kredi kartı işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bunlardan en önemlisi ise kredilerdir.

Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri

Genelde bankalar üç ana başlık altında kredi imkânı tanımaktadır. Bunlar konut kredileri, Taşıt kredileri ve İhtiyaç kredileridir. Bu krediler arasında çeşitli farklılıklar göstermektedir. Vade uzunlukları, faiz oranları ve kredi tutarı krediler arasında değişim göstermektedir.

Konut Kredisi

Konut kredileri 0-120 aya kadar vade uzunlukları mevcuttur. Bu vade seçenekleri ile birlikte aylık % 0,90 ile %1,15 arasında değişen çeşitli faiz oranları vardır. Bu faiz oranları düşük faiz uzun vade mantığı ile konut kredilerinde müşterilere kullandırılmaktadır. Konut kredilerinde karşılama oranı son alınan karar ile %80 olarak düzenlenmiştir.

Taşıt Kredisi

Genelde belirli bir miktarının ödenerek geri kalanına sıfır faiz kampanyaları ile kredi kullanılmaktadır. Fakat bunun yanında tamamını kredi ile almak, ikinci el araç alımında taşıt kredisi kullanılması da olasıdır. Bu kapsamda genelde taşıt kredisi 0-48 ay vade uzunluğu ile alınmaktadır.

İhtiyaç Kredileri

Ülkemizde en fazla tercih edilen kredi çeşididir. İnsanların kısa mesaj yolu ile başvuruda bulundukları ihtiyaç kredileri 0-36 ay vade uzunluğu ile insanların taleplerini almaktadır. Müşterilerin bankalara yapacakları kısa mesaj ile kredi başvurusu sonrasında bankaların gerekli araştırmaları yapmaları sonrasında iletişim kurulmakta ve kredi talepleri olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmektedir