Kredi kullanmak isteyen kişilere bankalar kredi geri dönüşünü güvence altına alabilmek için hayat sigortası başta olmak üzere pek çok sigorta poliçesi yapmaya çalışmaktadır. Özellikle de kendi sigorta şirketleri bulunan bankalar bu konuda çok daha fazla ısrarcı davranabilmektedir. Bu da kredi kullanan kişilerin fazladan gereksiz bir şekilde ceplerinden para çıkması anlamına gelmektedir. Peki, sigortasız kredi nasıl çekilir?

Sigortasız Konut Kredisi 

Uzun vadeli krediler olmasının yanı sıra aynı zamanda yüksek tutarlı krediler olması nedeni ile bankalar genelde konut kredisi paketlerinde hayat sigortası poliçesini zorunlu tutmaktadır. Burada bankanın amacı konut kredisi kullanan kişi ölürse kalan kredi borcunu bu poliçe üzerinden karşılamaktır.

Ülkemizde erkek egemen bir toplumun hakim olması konut kredisi kullanan eşin vefat etmesi durumunda geride kalan dul eşinin bu borcu ödemekte son derece zorlanacağı hatta bir süre sonra borcu ödeyemeyeceği için evin elinden alınması anlamına gelmektedir. Aslında konut kredisinde hayat sigortası uygulaması banka kadar kredi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin de kendi çıkarlarınadır. Hayat sigortası olan kişinin ölümü durumunda banka hayat sigortası poliçesi üzerinden alacağını tahsil etmektedir. Hayat sigortası olmayan kişilerde ise borç miras yolu ile ölen kişinin yasal mirasçılarına geçmekte ve borcun ödenmesi talep edilmektedir.

Tüketici Kredisi Kullanan Borç Bitmeden Ölürse 

Genelde kısa vadeli krediler olduğu için bankalar ihtiyaç kredisinde hayat sigortası yaptırılması için ısrarcı davranmamaktadır. Sigortasız ihtiyaç kredisi kullanan kişinin ölümü durumunda borç kişinin yasal mirasçılarına geçmektedir. Borcu daha çok olan kişinin ölümü halinde miras sahipleri reddi miras yapma hakkına sahiptir.