Kredi kartı almak istiyorum diyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekir. Kredi kartı başvuru şartları arasında yer alan en önemlilerinden biride başvuruda bulunacak olan kişinin düzenli bir gelire sahip olmasıdır. Bu gelirin belgelenmesi gerekirken sigortalı olunması bazı koşullarda zorunlu değildir. Örneğin kira geliri beyan eden kişilerin sigortalı olması gibi bir zorunluluk uygulanması mümkün değildir.

Maaş Yazısı İle Kredi Kartı 

Sigortasız çalışan kişiler için ise durum çok zordur. Çünkü bu kişilerin çalıştıklarını belgelemek için öne sürecekleri bir evrakları yoktur. Sigortasız çalışan kişiler için kredi kullanmak ya da kredi kartı almak için geliştirilen çözüm yolu ise maaş yazısı ile kredi kartı başvurusunda bulunmaktır.

Bunun için çalıştığınız iş yerinden maaş yazısı talebinde bulunmanız gerekir. Ancak son yıllarda Maliye Bakanlığı tarafından bankalarda çok sıkı denetimler yapılması ve bu denetimlerde sigortasız çalışan kişilerin tespit edilmesi nedeni ile iş verenler maaş yazısı vermeyi reddetmektedir.

Çalışmayana Kredi Kartı Veren Bankalar 

Ne yazık ki çalışmadan kredi kartı almanız mümkün değildir. Bunun nedeni bankaların alacakları konusunda sıkıntıya düşmemek nedeni ile düzenli geliri olan kişilere kredi kartı vermeyi tercih etmeleridir.

Bankaların işsizlere kredi kartı vermemesine rağmen kredi kartı kullanan ancak daha sonra işten çıkarılan kişilerin kredi kartlarına dokunmaması da tartışılması gereken ayrı bir konudur. İşten çıkarılan kişilerin kredi kartı kullanımına devam etmelerine izin verilirken yeniden kredi kartı almalarına ise izin verilmemektedir.