Sigortası olmayan ve fakat kredi almak isteyen çok sayıda çalışan mevcuttur. Eğer sigortanız yoksa ve nakit paraya ihtiyacınız varsa nasıl kredi alabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

Günümüzde sigortasız çalışan çok sayıda vatandaş vardır. Bu çalışanların bir kısmı tam zamanlı ve maaşlı olarak çalışırken bazısı da serbest olarak çalışmaktadır. Bu çalışanlar çeşitli gerekçelerle bankadan kredi almak isteyebilmektedirler. Ancak bankalar sigortasız çalışanlara kredi vermeye pek olumlu bakmamaktadırlar. Bu nedenle sigortasız çalışanlar bankalarda kredi çekmek konusunda çok büyük zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Sigortasız Çalışmanın Zorlukları

Günümüzde pek dile getirilmese de sigortasız çalışan sayısı yüksektir. Özellikle de serbest çalışma şekilleri ortaya çıktığından bu yana sigortasız çalışan sayısı artmıştır. Serbest çalışan kişiler tam zamanlı ve ofiste çalışmadıkları için sigortasız çalışmaktadırlar. Bu kişiler genellikle kendi evlerinde ve bilgisayar başında çalışmaktadırlar. Ayrıca ajansa bağlı çalışan ve pazarlamacı olarak çalışan kişiler de sigortasız çalışanların listesine girmektedir.

Sigortasız çalışan kişiler her ne kadar GSS’li olsalar da bu sigortalı çalışmakla ve emekliliği hazırlamakla aynı şey değildir. Çünkü sigortalı olmak, çalıştığınız her günü emekliliğinizde rahatlıkla aldığınız emekli maaşınızla görmenizi sağlar. Ayrıca yazımızın konusu olan bankadan kredi almak konusunda da sıkıntı çekmemenizi ve bankaların size güvenmesini sağlar. Kredi notunuzun kararlı seyretmesini ve yüksek olmasını sağlar.

Sigortam Yoksa Nasıl Kredi Alırım?

Sigortası olmayan kişilerin bankadan kredi alması çok zordur. Eğer serbest çalışıyorsanız bankaya serbest çalıştığınızı kanıtlamanız, ödemelerinizi düzenli yaptığınızı göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca sigortanız yoksa ve kredi talep ediyorsanız kredi notunuz da çok yüksek olmalıdır. Bu kredi türüne gelirini belgeleyemeyen kredi adı verilmektedir. Serbest ve sigortasız çalışanların çoğu bu kredi türünü almaktadır. Ancak bu krediyi her banka vermemektedir.

Bankalar aslına bakarsanız sigortasız çalışan kişilere kredi vermek konusunda pek istekli değildirler. Ancak ödemelerinizi düzenli yaptığınızı, her ay kredi borcu taksitlerini ödeyecek kadar gelir elde ettiğinizi ve kredi notunuzun yüksek olduğunu gösterirseniz kredi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi geri ödeme vadesi boyunca hayat sigortası yaptırırsanız için bankalar size kredi vermeye olumlu bakarlar.

Sigortanız yoksa fakat maaşlı ve tam zamanlı olarak çalışıyorsanız bankadan kredi alabilmeniz için işvereninizden maaş yazısı alarak bunu bankaya ibraz edebilirsiniz. Bu sizin sigortanız olmasa da maaşlı çalıştığınızın kanıtı olacaktır. Ancak bu yöntemin bankadan kesinlikle kredi almanızı sağlayacağı söylenemez.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bankadan kredi almaya ihtiyacınız varsa ve sigortanız yoksa BES yaptırabilirsiniz. BES, aylık primleri isteğe bağlı SGK sigorta primlerinden düşük olan emeklilik sistemidir. Bunu kendi isteğinizle BES şirketlerinden yaptırabilir, emekliliğinizi garanti altına alabilirsiniz.

BES sadece bankadan kredi almak için değil her daim emekliliğinizi planlamak için yapmanız gereken bireysel sigortadır. Bu nedenle serbest çalışsanız da tam zamanlı ve sigortasız çalışsanız da bunu yaptırmanız şarttır.