Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması

Borsa Ne İşe Yarar?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin yaşadıkları ortak sıkıntılardan biride sigorta priminin asgari ücretten yatırılması sorunudur. İşverenlerin daha az vergi ödemek için tercih ettikleri bu yöntem düşük emekli maaşı alınmasından yüksek tutarlı kredi kullanamama sorununa kadar pek çok sıkıntı yaşanmasına neden olur?

Maaşım Asgari Ücretten Gösteriliyor Şikayet 

Daha yüksek maaşla çalışmasına rağmen asgari ücretle çalışıyor gösterilen işçinin bunu şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesi üzerinde yer alan şikayet bölümünü kullanabileceğiniz gibi ilgili bakanlığın yakın şubeleri üzerinden şahsen başvuruda bulunma hakkınızda vardır.

Sigortayı Asgari Ücretten Gösterme Cezası 

Ne yazık ki pek çok işveren çalışanlarının tümünü aynı maaşla çalışmamasına rağmen standart olarak asgari ücretten göstermeyi tercih etmektedir.

Bu sorunun çözümü için Maliye Bakanlığı maaşların bankaya yatırılmasını zorunlu kılarken buna rağmen işverenler asgari ücret üzerinden bankaya ödeme yapmakta ve kalan tutarı da elden ödemektedir. Oysaki çalışanların maaşın asgari ücretten gösterilmesi ile doğan tazminat hakkı dahi bulunmakta ve işveren tazminatı ödemenin yanı sıra ceza ödemekle de karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bunun için elden verilen maaşın ispatı gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En Fazla Faiz Veren Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.