Ülkemizde SSK ile çalışma pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler bankaların açmış olduğu krediye kolaylıkla başvuru yapabilir. Fakat SSK ile çalışan kişi sayısı kadar SSK olmadan da çalışan kişi sayısı oldukça fazladır. Sigortanız olmadığı için kredi çekmeniz mümkün görünmüyorsa ve bankacılık faaliyetleriniz olumsuz yönde ilerliyorsa bu durum karşısında kredi çekmeniz mümkün. Sigortası olmayan kişiler de kredi çekebilir. Ancak sigortası bulunmayan kişilere yardımcı olmak isteyen bankalar bazı özel şartları öne sürmektedir. Bu şartlar ise taşınamaz mülk ya da ipotek şartıdır.

Kısacası kredi çekebilmek için elinizde maddi değeri olan bazı malların bulunması gerekir. Banka sizden teminat ister eğer teminat göstermezseniz, kredi kullanamazsınız. Sigortanız olmadığı halde sürekli kredi notu sorgulama işlemini yapmanıza veya kredi notunu yükseltmek için çaba harcamaya gerek yok. Eğer elinizde taşınamaz mal varsa bu mal karşılığında bankalardan kredi temin edebilirsiniz. Hemen hemen bankaların tamamı sigortası olmayan kişilere bu yöntem ile kredi vermektedir. Bu yöntem dışında sigortası olmayan kişilerin kredi çekmesi mümkün değildir. Bankalar sigortası olmayan kişilere başka türlü kredi vermemektedir.

Değerli okuyucular burada önemli olan şey taşınmazın ya da malın sizin üzerinize olması gerekir. Çünkü taşınmazlar arasında yer alan mallar sizin üzerinize değilse kredi çekmeniz mümkün olmayacaktır. Sigortası bulunmayan kişilerin kira geliri tarzında düzenli bir geliri varsa bu geliri belgelendirmek şartı ile kredi çekebilir. Fakat bankalar bu konuda size diğer iki teminat kadar kredi çekme imkanı vermiyor. Kredi notu sorgulama işlemi yapmadan bu yöntemle kredi çekebilirsiniz. Çekmek istediğiniz kredi miktarı da sahip olduğunuz mal ile doğru orantılı olmak zorunda.

Her banka malın değerini hesaplar ve bunun belli bir kısmını size nakit olarak öder. Görüldüğü üzere sigortası olmayan kişilerde bankacılık faaliyetlerinden yararlanabiliyor. Sizde sigortasız bir şekilde çalışıyor iseniz ve üzerinize kayıtlı taşınamaz mülk varsa kredi alabilirsiniz. Kredi notu sisteminin burada önemi yoktur. Çünkü bu şamada bireyin kredi notu dikkate alınmaz. Yapmanız gereken tek şey gerekli evrakları hazırlayarak bankalara başvurmaktır.

Sizlerde sigorta olmadan kredi kullanmak mümkün mü adlı yazımızı okuyabilirsiniz.