Kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar belirli kriterlere sahip olmaları şartlarını aramaktadır. Bunlardan biri de kişinin aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmasıdır. Bu nedenle bazı bankalar sigorta şartı aramadan kira kullandırabilmektedir. Sigorta olmadan kredi veren bankalar olduğu gibi kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır.

Sigortasız kredi kullanmak isteyen kişilerin sahip olmaları gereken bazı nitelikler bulunur. Bunlardan ilki sigortasız çalışma söz konusuysa bu durumda kişinin imzalı maaş yazısı getirmesidir. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada karar bankaya ait olup kişinin kredi notu düşük ise bankanın kredi onayı vermemesi riski yüksektir.

Maaş yazısı kredi için kullanılacağı durumlarda işverenler de bu ceza almamak için bu yazıyı vermeme taraftarı olabilmektedir. Buna ek olarak kişinin sigortası olmasa dahi her ay düzenli olarak kira geliri ya da faiz geliri gibi farklı gelirler elde etmeleri halinde de kredi onayı almaları durumu bulunur. Çünkü bankanın önemli önceliği kişinin borcunu geri ödeyebileceği aylık düzenli bir gelire sahip olmalarıdır.