İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin merak ettikleri ilk sorulardan biri “sigortasız kredi alabilir miyim?” sorusudur. Peki, sigorta olmadan kredi çekilir mi? Bankaların ihtiyaç kredisi başvuru şartları arasında ilk sırada kredi başvurusunda bulunan kişinin belgelenebilir aylık gelirinin bulunmasıdır. Eğer kişi çok yüksek bir aylık kira gelirine sahipse ve bunu belgeleyebiliyorsa bu durumda sigortasının bulunması zorunlu değildir.

Ancak kişi asgari ücret ile çalıştığını beyan ediyorsa ve sigortası yok ise bu durumda ne yazık ki aylık gelirinin belgesini ibraz edemeyeceği için kredi onayı alması mümkün değildir. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakta olup bu bankaların da yine çalışan kişinin sigortalı olmasını zorunlu şart olarak aradıkları bilinmektedir. Yani belgelenebilir aylık geliri olan kişilerin bu gelirleri çalışarak elde ediyorlarsa mutlaka sigortalı çalışmaları gerekir.

Ancak aylık geliri kira geliri, faiz geliri gibi farklı gelirler olan kişilerin böyle bir zorunluluğu yoktur. Bu nedenle ev hanımlarına kredi veren banka ne yazık ki yoktur. Ancak burada önemli olan bankanın yaklaşımıdır. Özellikle de kolay kredi veren bankalar arasından tercihte bulunulması kredi onayı alma şansınızı arttıracaktır. Yine kredi başvuru formu doldurulan bankada kredi başvurusunda bulunan kişinin birikiminin olması ya da kredi karşılığı ipotek gösterilecek bir mal varlığının bulunması da kredi onayının alınmasını kolaylaştırması açısından önemlidir. Ancak yine de pek çok banka sigortasız çalışanlara kredi verilmesini onaylamamaktadır.