Kredi kullanmak isteyen kişileri zorlayan konuların başında yüksek faiz oranları yer almaktadır. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde kişilerin ödedikleri kredi yükü büyük oranda artmakta ve nerede ise kullanılan kredi tutarı kadar faiz yükü ödenmesi söz konusu olmaktadır.

240 ay vadeli konut kredisi için ise ana paranın 2 katına çıkan bir faiz yükü söz konusu olur ki bu da konut satın almak isteyen kişilerin oldukça zorlanmalarına neden olur. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen pek çok kişi sıfır faizli kredi kullanımını tercih etmektedir. Ancak bankaların en büyük gelir kaynakları faiz geliri olduğu için bankaların bu gelirden vazgeçmeleri mümkün değildir.

Bankaların sunduğu faizsiz kredi kampanyaları sadece göstermelik kampanyalardır. Bu kampanyalardan yararlanmak isteyen kişilerden bankalar peşin komisyon adı altında tahsilatta bulunmakta olup kredi faizini peşin aldıkları için bu krediler daha avantajlı bulunur. Gerçek faizsiz kredi kampanyaları ise sadece Avrupa Birliği hibe kredileri ve KOSGEB kredi kampanyaları için geçerli olup bunların dışında kullanacağınız tüm krediler faizli olacaktır.