Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alabilmek için belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin ne yazık ki kredi başvuruları kabul edilmemektedir.  Bu nedenle kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi reddi sonucu ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankalardan kredili ürünler kullanan kişilerin bu kullanmış oldukları ürünler ile bu ürünlerin ödeme düzenleri kayıt altına alınmaktadır Kredi sicili olarak ta anılan bu kayıtlar kişinin borçlarını ödeme düzenlerini ortaya koyması açısnıda büyük önem taşırken aynı zamanda kredi notu ortalaması içinde direkt olarak etkilidir.

Bankaya olan düzenli ödemelerde gecikmeye düşülmesi kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir. Özellikle de banka borcu nedeni ile yasal takip altına girmek kredi sicilinin bir daha düzeltilemeycek şekilde hasar alması anlamına gelmektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi 

Bankalar artık kredi başvurularını değerlendirirken müşterilerinin kredi notu ortalamalarını dikkate alırken Findeks kredi notu sistemi ile kredi sicili sistemi zaten benzer verileri temel aldığı için kişinin kredi onayı alması için iki veri de aynıdır. Bozuk sicile kredi veren bankalar bulunduğu gibi burada önemli olan kişinin sahip olduğu kredi notu puanıdır. Kredi notu sistemi her 5 yılda bir kullandığı verileri güncellediği için daha eski döneme ait bozuk kredi sicili verisi olan kişinin not ortalaması yüksek olabilmektedir.