Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Kredi sicil affına dair hükümetin aldığı karar 27 Ocak 2017’de resmî gazetede yayımlandı. Bu karara göre kara listede olan herkesin kredi sicil affından yararlanması mümkün olacak. Ancak bundan yararlanabilmeniz için istenen koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. 

Aylardır beklenen kredi sicil affı sonunda çıktı. Kara listede olup da kredi sicil affından yararlanmak isteyen herkes bankalara koştu. Kara listede olan herkes kredi sicilinin temizlenmesini istiyor. Herkes yeni kredi, kredi kartı almak ve kredili mevduat hesabı (KMH) açtırmak istiyor. Ancak bu zannedildiği kadar kolay değil. Kredi affının çıkmasıyla herkes borcunu ödemek ya da yapılandırmak için bankalara gidecek. Kredi sicil affından yararlanmak için borcunu kapatacak ya da yapılandıracak. Ardından kredi almak isteyecek. Kredi sicil affından yararlanmak bu kadar kolay değil. Bunun neden böyle olduğunu anlamak ve kredi sicil affından nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi sicil affından yararlanmak için borcunuzu ödemeniz ya da yapılandırmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Yani kredi sicil affı sizin borçlarınızı temizlemiyor ya da silmiyor. Kredi sicil affı sadece sizin sicilinizi beş yıldan önce temizlemenizi sağlıyor. Bildiğiniz gibi kredi sicili bozuk olan yani kara listede olan kişiler borcunu 90 gün ve bu süreden daha uzun bir süre boyunca ödemeyen kişilerdir. Bu kişiler borçlarını ödemedikleri için kara listeye girerler. Bu yüzden de bankalar bu kişilere kredi, kredi kartı vermez. Ayrıca bu kişilere kredi mevduat hesabı (KMH) da açmazlar. Kara listeye giren kişiler beş yıl boyunca bankalardan bu türk kredili ürünler alamazlar. Ancak kredi sicil affı gibi aflarla beş yıldan önce kara listeden çıkabilirler. Bu durumda bu kişilerin bankalara başvurmaları ve kredi borçlarını ödemeleri gerekir. Borçlarını ödeyemezlerse bankalar bu kişilerin borçlarını yapılandırırlar ve bu kişilere 6 aylık süre tanırlar. Eğer müşteriler borçlarını 6 aylık süre içinde ödemezlerse bu kişiler kara listeden çıkamazlar. Oldukları yerde kalırlar. Bu kişilerin sicilleri temizlenmez.

Kredi sicil affı ile ilgili öncelikle devletin aldığı bu karara bankaların tamamen uymak zorunda olmadığını bilmeniz gerekmekte. Çünkü devlet bankaları, sicil affından yararlanarak kredi isteyen kişilere kredi vermek zorunda bırakmamakta. Bankalar sicil affından yararlanarak kredi başvurusu yapan müşterilerin kredi taleplerini reddedebilmekte. Yani bu kredi talebine onay vermek zorunda kalmamakta. Bu yüzden bankalara başvurarak kredinizi ödedikten ya da yapılandırdıktan sonra kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuza onay verilmezse şaşırmamalısınız. Bankalar size kredi verirken Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarını dikkate almak zorunda değildir. Bankalar sadece kendi kayıtlarını göz önünde bulundurarak müşteri hakkında bir değerlendirme yapabilirler. Böylece kredi taleplerini reddedebilirler. Ayrıca kara listeye girdiyseniz kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuza da bakmanız gerekmektedir. Zira kara listeye girdiğinizde kredi notunuz dibe vurur. Riskli ve çok riskli gruba dahil olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.